БезГранично: Ръководство за бизнесмена и служителя в Турция
Източник: istock
3

Д а станеш предприемач и собственик на бизнес винаги е предизвикателство, но да го направиш в чужда странa допълнително усложнява процеса.

Тъй като Турция не е част от ЕС, българските граждани ще трябва да се ориентират във визовите процеси и други регулации, за да се установят за повече от 6 месеца в страната.

 Има различни причини да обмисляте да станете собственик на бизнес  в Турция.

Единият е достъпът до пазара – стратегическото местоположение на страната и големият пазар привличат чуждестранни инвеститори. Друго предимство са ниските разходи – в зависимост от вашия бизнес модел, производството на продукти или воденето на бизнес в Турция може да бъде по-евтино в сравнение с България, като същевременно е значително по-изгодно в сравнение с други държави.

Възможността за регионално развитие е друга полза – стратегическата позиция на Турция между Близкия изток, Европа и Азия я прави подходяща локация за разрастващ бизнес. Различни инвестиционни стимули и подкрепа, предлагани от държавата, също могат да привлекат чуждестранни инвеститори. 

Как да си извадите виза

За период до 90 дни в рамките на 180 дни не е нужно да си изваждате документ, а можете да пътувате само с валидна лична карта. Но ако желаете да останете в Турция за по-дълго време, трябва да подадете документи. 
Български граждани, които отиват на работа в Турция или с цел обучение, не се освобождават от изискването за виза. Те продължават да се снабдяват с работни визи от турските представителства в чужбина до 30 дни след влизане в страната. 

Трябва ви разрешително за работа, работна виза или виза за обучение и молба, които обосноват основанието за продължително пребиваване (работа, образование, брак с турски гражданин и др.)

Кандидатстването за визи (работни, за образование, за лечение и тн.) от български граждани трябва да бъде направено на този уеб адрес: http://www.visa.org.tr   
За допълнителна информация, прочетете повече ТУК

Видове фирми за чужденци в Турция

Българите могат да избират от различни видове фирми в Турция. Най-често срещаните опции включват дружество с ограничена отговорност (Ltd. Sti.) и акционерно дружество (AS) и др. , в зависимост от вашите нужди. 

Създаването на компания в Турция изисква подробна процедура, но ползата е, че чужденците и местните жители се подчиняват на едни и същи регулации. 

Първо вземете решение за търговско име

Тъй като компании не могат да бъдат регистрирани под едно и също име, е полезно да проучите дали желаното име е заето, преди да се започнат процедурите за регистрация. 

Следващата стъпка след вземането на решение за търговското име е да се вземе решение за вида на компанията. 

Този въпрос е тясно свързан с търговското наименование, тъй като избраният тип компания се добавя в края на търговското наименование. 

Адрес

За установяване на фирма в Турция е необходим адрес, на който ще се намира седалището на фирмата. Този адрес може да бъде предоставен чрез взимане под наем  или чрез придобиване на собственост върху недвижимия имот. Изготвеният договор за търговски лизинг се подава в съответната данъчна служба, като се проверява съответствието на декларирания адрес с адреса в договора за лизинг. Също така данъците, които трябва да се прилагат към лизинга, се определят съгласно представения договор. 

Подгответе фирмените документи и договори

Тези договори включват информация като име на компанията, цел, сфера на дейност, дялове на партньори, управление на компанията и разпределение на задълженията.

Турските институции искат турски документи. Следователно чужденците, които искат да създадат компания в Турция, трябва да преведат документи като договори, паспорти, циркуляри за подпис и разрешения за пребиваване на турски език и да ги заверят нотариално.  

 Данъчен номер

Когато отвориш фирма в Турция, ставаш турски данъкоплатец. Компаниите подлежат на облагане с данък върху доходите, корпоративен данък и ДДС. Данъчните ставки и заявления варират в зависимост от вида на компанията и областта на дейност. Препоръчваме ви да получите подкрепа от експертни консултации. За допълнителна информация прочетете повече ТУК.

Данъчният номер е от съществено значение за компаниите в Турция, тъй като служи като идентификационен номер на компанията. Следователно получаването на потенциален данъчен номер е необходимо условие за чуждестранни инвеститори или компании, които желаят да създадат компания в Турция.  

Открийте банкова сметка

Чужденците, които желаят да създадат компания в Турция, трябва да открият банкова сметка на името на компанията, за да извършат необходимите плащания и да депозират капитала 

Получете официални разрешителни

Някои дейности, като например управление на обменно бюро, изискват одобрение от министерството за създаване на компания. Ще трябва да посетите компетентната служба по търговския регистър за установяване. 
След кандидатстване онлайн, в зависимост от вида на фирмата, необходимите документи се занасят в компетентната служба по търговския регистър. В офиса записите на компанията се одобряват, документите се преглеждат и ако всичко е наред, процесът на учредяване на компанията е завършен.

Бизнес план

Като чужденец и предприемач в Турция е много важно да имате готов бизнес план, преди да пристъпите към кандидатстване за регистрация на вашия бизнес. Може да се наложи да предоставите своя бизнес план, когато регистрирате бизнеса си и ако ви липсва, кандидатурата ви може да бъде отхвърлена или забавена.

Бизнес планът трябва да съдържа цялата важна информация относно стартирането на бизнеса, както и поддържането на бизнеса след учредяването. Следват някои сведения, които следва да бъдат включени в стандартен бизнес план:

  • Очакваният капитал за бизнеса
  • Очакваните текущи разходи на бизнеса след стартиране
  • Затрудненията, с които бизнесът вероятно ще се сблъска в бъдеще, и решенията за тях 
  • Позицията и задълженията на изпълнителния директор в бизнеса
  • Структурата на бизнеса
  • Индустрии, в които бизнесът би искал да се включи по време на търговия

Бизнес структура

Можете да стартирате бизнеса си като едноличен бизнес, партньорство, дружество с ограничена отговорност или дружество с ограничена отговорност. Всичко това зависи от естеството на бизнеса, в който искате да се впуснете, и от присъствието на бизнес партньор. В зависимост от бизнес структурата ви има други ограничения и изисквания за регистрация. 

Бизнес култура 
Ако не познавате никого в Турция, създаването на бизнес отношения от нищото е трудно. Затова ви съветваме да се съсредоточите върху вашите социални платформи, като Linkedin, и да участвате в местни бизнес мрежи, стартъпи и програми, за да се свържете с други предприемачи и да получите информация за пазара. 

Българо-турската търговско-индустриална камара (БЪЪИК) провежда събития в България и Турция,  които можеш да се регистрираш предварително и да участваш. Целта на новата организация е да стимулира и подкрепя бизнеса между България и Турция. 

Имайте в предвид, че Турция е държава с различна  култура и религия от България, което може да повлияе на вашите бизнес отношение. Обръщането към хората с техните професионални или академични титли се счита за учтиво. Комуникацията обикновено е индиректна - хората могат да избегнат даването на твърдо "не", за да предотвратят конфликт или смущение.  Докато дигиталната комуникация е често срещана, срещите лице в лице са предпочитани за сериозни въпроси и изграждане на взаимоотношения.

Бизнес облеклото е официално и консервативно. Мъжете обикновено носят костюми и вратовръзки, докато жените носят скромни и професионални тоалети. Имайте предвид религиозните практики и празници, особено по време на Рамадан и национални празници като Деня на републиката (29 октомври). В по-традиционните региони културните и религиозните норми играят по-силна роля в бизнес взаимодействията в сравнение с космополитните райони. 

Отделете време за изграждане на взаимоотношения, преди да се потопите в бизнес дискусии. Можете включително и да научите няколко турски фрази, за да покажете уважение и интерес към културата.
  
Сектори с високо търсене 

Част от този списък няма да бъде изненада за никой, влизал в Jobs.bg през последните няколко години, но има и някои изненадващи сектори.

Обслужване на клиенти и техническа поддръжка
Длъжности, на които трябва да обърнете внимание: Съветник по техническа поддръжка, Поддръжка на клиенти, Специалист по ИТ поддръжка, Агент за обслужване на клиенти

Туристическа индустрия
Длъжности, на които трябва да обърнете внимание: Хотелски представител, Специалист по туризъм, Пътеводител, Ваканционен представител

Продажби и бизнес развитие
Длъжности, на които трябва да обърнете внимание: Търговски представител, Консултант по набиране на персонал, Мениджър бизнес развитие

IT и технически роли

Длъжности, на които трябва да обърнете внимание: анализатор на ИТ поддръжка, ръководител на ИТ екип, ИТ анализатор, ИТ и бизнес консултант

Езиково обучение и образование

Длъжности, на които трябва да обърнете внимание: Преводач, преподавател, ръководител на международен екип

Данъци

Най-малко любимата тема на всеки, затова и я оставихме за накрая. Като собственик на бизнес в Турция е задължително да плащате данъци на държава. Ако се установите в страната, ще трябва да плащате и допълни такси. 

Всичко, което трябва да знаете по тази неприятна тема можете да намерите ТУК, ТУК и ТУК

Надяваме се този текст ви беше полезен, или поне ви показа мащаба на всичките документи и административни процеси, с които ще трябва да се захванете. Но ако беше лесно - всеки щеше да го прави!

На добър път и до нови срещи!

Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcas

Коментари 3
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

3 коментара
 
- По какво може да се познае дали един мъж е семеен или е любовник? - Много просто - единият носи цветя, а другия зеленчуци...
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
"Хамас" готова да освободи 34 заложници

"Хамас" готова да освободи 34 заложници

Свят Преди 6 часа

Групировката все още не е предоставила списък на заложниците

"Еликсир на здравето": Кой да пие сок от кисело зеле и кой не

"Еликсир на здравето": Кой да пие сок от кисело зеле и кой не

Любопитно Преди 7 часа

Сокът от кисело зеле има уникален състав, който може да повлияе положително на вашето здраве

Шолц: Твърденията, че може да се срещна с Путин са неприлични

Шолц: Твърденията, че може да се срещна с Путин са неприлични

Свят Преди 9 часа

Шолц и Путин проведоха първия си телефонен разговор от близо 2 години на 15 ноември

<p>Западни политици идват и си отиват - не и в Русия</p>

Несменяем лидер от четвърт век: Как го постигна Владимир Путин

Свят Преди 10 часа

Западни политици идват и си отиват, властта се предава от едни на други. Не обаче и в Русия, където президентът Владимир Путин е несменяем лидер вече от четвърт век. Как го постига?

Антъни Блинкен пристигна в Южна Корея

Антъни Блинкен пристигна в Южна Корея

Свят Преди 10 часа

Очаква се държавният секретар да посети още Япония и Франция

Нов взрив на газова бутилка в „Лозенец“ в София, има пострадал

Нов взрив на газова бутилка в „Лозенец“ в София, има пострадал

България Преди 11 часа

Взривът е близо до мястото, където снощи газова бутилка се взриви и подпали цяла къща

Почина магарето, вдъхновило анимационния герой в „Шрек“

Почина магарето, вдъхновило анимационния герой в „Шрек“

Свят Преди 11 часа

Пери почина след борба с болезнено заболяване на копитата

Кирил Петков и Делян Добрев влязоха в остър дебат

Кирил Петков и Делян Добрев влязоха в остър дебат

България Преди 12 часа

Те влязоха в спор в социалните мрежи

276-килограмова риба тон бе продадена за 1,3 млн. долара

276-килограмова риба тон бе продадена за 1,3 млн. долара

Любопитно Преди 12 часа

"Беше дебела като крава", разказва 73-годишният рибар Масахиро Тайеучи

Възрастна жена загина при пожар в Бургас

Възрастна жена загина при пожар в Бургас

България Преди 12 часа

Жената е била трудно подвижна

Украйна е унищожила 61 руски дрона през изминалата нощ

Украйна е унищожила 61 руски дрона през изминалата нощ

Свят Преди 13 часа

Украинските военни заявиха, че други 42 дрона са "изчезнали" от радарите

Арестуваха двама инфлуенсъри във Франция, подтиквали към насилие

Арестуваха двама инфлуенсъри във Франция, подтиквали към насилие

Свят Преди 13 часа

Видеата са били препоствани в социалните мрежи и широко коментирани, като са породили безпокойство

Себастиан Курц не иска да се връща на канцлерския пост в Австрия

Себастиан Курц не иска да се връща на канцлерския пост в Австрия

Свят Преди 13 часа

Кристиан Щокер временно поема ръководство на Австрийската народна партия

Украйна предприе контраофанзива в западната част на руската Курска област

Украйна предприе контраофанзива в западната част на руската Курска област

Свят Преди 14 часа

Това съобщи руското министерство на отбраната