Д о средата на декември т. г. животновъдите ще получат до 70% от субсидиите си за глава животно. Това е залегнало в подписаното споразумение между министъра на земеделието и храните Димитър Греков и финансовия министър Петър Чобанов.
Това съобщи пред журналисти в МЗХ след днешните протести през МЗХ Димитър Зоров, председател на Националната асоциация на млекопреработвателите в България.
Той уточни, че подписите си под документа са сложили председателите на всички асоциации в бранша, като предстои това да сторят Бойко Синапов, председател на Националната асоциация на животновъдите в България и Пенка Христова, председател на Съюза на животновъдите.
Най-важната част от споразумението според Зоров е постигнатото споразумение за осигуряване на пълния ресурс на искания за животновъдство бюджет и изплащането му през 2014 г., а не както досега част от средствата да се изплащат през следващата година. Осигурени са също така средства (по 5 лв на декар), за животовъди с пасища за една крава и по един лев на декар за овца и коза. Това означава допълнителни средства за тези животновъди, поясни Зоров.
В споразумението е записано още, че до средата на декември т. г. в Народното събрание ще бъде приет закон, регламентиращ субсидиите само за стопани с пасищни животни с до 10 дка на крава и до 2 дка на овца и тези земи ще могат да се заявяват по директните плащания в новите кампании.
"Така няма да ги има мнимите чертожници, които източваха парите досега и създаваха фирми в предходния ден", коментира Димитър Зоров. Според него става въпрос за над 20 млн. лева. Браншът и правителството са договорили още по Програмата "Де минимис" да бъдат изплатени 25 млн. лева до средата на следващата година. Осигурени са и 15 млн. лева по програмата за имунопрофилактиката и развъдната дейност. Животновъдите ще получат освен това акциз - 80 литра на крава и 14 литра на овца за общо 84 млн. лева, допълни Зоров.
Болният, по думите му, въпрос с кредитите също е уреден с удължаване на старите кредити от 2008 г. насам и откриване на процедура по трансформациите им в държавна помощ и субсидия. ЕК е приела преди дни решение, с което разрешава на България за 2014 г. да ползва до 6,5% от директните плащания за чувствителни сектори - животновъдство, овощарство и зеленчукопроизводство. От началото на 2015 г. този процент става 15, информира Димитър Зоров.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!