Г олямата българска актриса Меглена Караламбова днес получи високата награда "Златен век", присъждана от Министерството на културата.
Актрисата беше поздравена от министър Петър Стоянович, а директорът на "Съвременно изкуство и художествено образование" в министерството Красимира Филипова припомни част от нейните най-успешни роли: Офелия и Гертруда в различни постановки на "Хамлет" от Шекспир, Милкана в "Майстори" от Рачо Стоянов, Джудит в "Ученика на Дявола" от Бърнард Шоу, Оливия в "12-та нощ" на Шекспир, Ева в "Г-н Пунтила и неговият слуга Мати" от Б. Брехт, Таничка от “Чудо” на Иван Радоев, “А” от “Три високи жени” на Едуард Олби, за която през 1996 г. получива наградата на САБ за най-добра женска роля, Роза в "Събота, неделя, понеделник" от Едуардо Де Филипо, Диспечерката в "Гара Виктория" от Х. Пинтър и много други.
През 70-те години Меглена Караламбова заедно с актьорите Ицхак Финци, Жоржета Чакърова и композитора Кирил Дончев няколко сезона предизвикваше възторга на публиката в знаменитата постановка на Леон Даниел "На приказки с Карел Чапек" в Чешкия център, Софийския университет и други камерни сцени.
Меглена Караламбова е родена е на 20 юни 1943 г. в Пловдив. Завършва гимназия с изучаване на английски език и през периода 1963-1967 г. учи актьорско майсторство във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" в класа на проф. Стефан Сърчаджиев и Методи Андонов. От 1967 до 1969 г. играе на сцената на Варненския драматичен театър. Дебютът й е в ролята на Елисън от "Обърни се с гняв назад" от Дж. Озбърн.
От 1969 г. до днес е актриса в Театър "Българска армия", където изиграва десетки роли. Играла е и на сцените на Народния театър "Иван Вазов", Пловдивския драматичен театър и Театър "199".
Участвала е във филмите "Кантора Митрани" (2012), "Църква за вълци" (2004), "Духът на баща ми" (1998), "Онова нещо" (1991), "Приземяване" (1987), "Забравете този случай" (1985), "Бяла магия (1982), "Татул (1972), "Осмият" (1969) и др., във френски и американски продукции, снимани у нас, в телевизионни продукции и радиопиеси. Гласът й звучи в записани на грамофонни плочи и касети десетки приказки, любими на децата от няколко поколения. Превежда пиеси от английски език.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!