Б ившият президент на СР Югославия и два пъти премиер на Сърбия Воислав Кощуница подава оставка от лидерския пост на Демократическата партия на Сърбия (ДПС) и се оттегля от политиката.
Оставката се дължи на тоталния провал на предсрочните парламентарни избори от неделя.
Демократичната партия на Сърбия
не успя да премине изборната бариера и остана извън Скупщината.
Кощуница ръководи ДПС от нейното създаване през 1992 г.
Санда Рашкович Ивич, депутат от ДПС в предишния парламент и член на ръководството на партията, смята, че оставката на Кощуница е честно решение, тъй като лидерът и най-тесен кръг от ръководството са взимали решенията за политиката на партията.
От формирането си през 1992 г. до последните парламентарни избори ДПС е била без депутати само от 1997 до 2000 г.,
когато заедно с част от останалите опозиционни партии бойкотира четвъртите по ред многопартийни избори.
Политическите сътресения не отминаха и другата основна опозиционна Демократическа партия (ДП) на Драган Джилас, която получи около 6% на изборите.
Все повече членове на ръководството подкрепят призива на Драган Шутанович за промяна на лидера на ДП.
На този етап Джилас няма намерение да подава оставка, защото, според него, той е получил най-много гласове в сравнение с останалите партии.
Преди два дни лидерът на Партията на регионите
Младжан Динкич обяви, че напуска ръководния пост в партията.
Неговата партия също не успя да прескочи изборната бариера.
На изборите в неделя Прогресивната партия на Александър Вучич постигна огромна победа. Вучич ще разполага с около 160 депутати в 250-местния парламент на Сърбия.
Анализаторът Джордже Вукович от Центъра за свободни избори и демокрация (ЦеСИД) казва за сръбския в. "Блиц", че за момента е трудно да се предвиди какво ще се случи в Демократическата партия, както и в Либерално-демократическата (ЛДП), Новата демократическа партия (НДП) и ДПС, защото по думите му
сръбските партии служат повече на суетата на отделни личности, отколкото за развитие на демокрацията и институциите.
Според него най-нормалното е лидерите на ДП, ЛДП, НДП и ДПС да подадат оставки заради лошите изборни резултати, но все пак е трудно да се предвиди ще има ли нови лидери на опозицията в Сърбия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!