Н обеловият лауреат за мир Шимон Перес сдаде с церемония в Йерусалим президентския пост в Израел на новоизбрания си наследник Реувен Ривлин – досегашен депутат от дясната партия „Ликуд“, предаде Асошиейтед прес.
Встъпването в длъжност на Ривлин се състоя в сградата на Кнесета в Йрусалим, но по съкратена програма. Новият държавен глава се отказа от пищна церемония, считайки това за неуместно – заради операцията в Ивицата Газа.
Ривлин, за когото през юни гласува мнозинството от депутатите в Кнесета, стана
десетият президент в 66-годишната история на Израел.
Кореняк йерусалимец, яростен противник на оттеглянето от окупираните арабски територии, 74-годишният Ривлин беше на два пъти председател на Кнесета, а веднъж е участвал в правителството като министър на съобщенията.
През 2007 г. той се кандидатира за президент, но загуби срещу Перес – негов идеологически антипод, архитект на мирния процес с палестинците.
„Не си представях, че през последните дни на мандата си отново ще бъда призован да изпълнявам дълга си, успокоявайки опечалени семейства“, каза 90-годишният Перес в реч на церемонията.
Той обвини ислямисткото движение „Хамас“ за разпалване на сегашната война в Газа, но подчерта, че „Израел не е враг на жителите на Газа“.
Новият президент подхвана същата тема.
„Ние не се бием срещу палестинския народ, ние не воюваме с исляма. Ние се борим срещу тероризма“, каза той.
АП обаче подчертава, че
за разлика от Перес Ривлин е противник на създаването на палестинска държава.
Израелският политически ветеран Перес, чиято кариера датира от 40-те години на миналия век, даде да се разбере, че няма намерения да скъсва с политиката, но малцина очакват той отново да заеме някаква публична длъжност.
74-годишният Ривлин, основна фигура в партията на премиера Бенямин Нетаняху, заяви, че възнамерява приоритетите му да са вътрешните проблеми на страната, като нарастващите цени, и осигуряването на достъпни жилища.
Ривлин обаче твърдо подкрепя създаването на еврейски селища на окупирания Западен бряг – една от основните конфликтни точки в преговорите за мирно уреждане на Близкоизточния конфликт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!