Р еализацията на мечтите дава възможност да живеем живота, който избираме, което пък е предпоставка хората да са щастливи. Но не са само мечтите, а трябва и да вярваш в идеята си – това е рецептата, която Саша Безуханова предложи на млади кандидат-предприемачи на специална среща, организирана от мрежата Start It Smart.
Разбирането на
предприемачеството като път към свободата
(а и обратното: нуждата от свобода за развитие на предприемачеството) беше лайтмотивът на на презентацията, която тя направи пред пълната с млади хора аула на СУ „Св. Климент Охридски“.
Домакините на събитието – Start It Smart, организират серия от разговори с успешни представители на бизнеса у нас, чиято цел е да стимулира и да даде пример на младите предприемачи. Дейностите на Start It Smart имат сравнително широка целева аудитория – от ученици в горните класове, през студенти, до около 30-годишни млади хора, които правят своите първи стъпки в бизнеса. Организацията ги подпомага най-вече в сферата на образованието и придобиването на важните за развитието на бизнеса компетенции.
Част от тези инициативите са и сериите за вдъхновяващи истории на успеха – SIStory (Successful Inspirational Stories).
Саша Безуханова безспорно има впечатляваща кариера. Става директор още на 26 години – в немска фирма за медицинска техника. За година работа успява да постигне завиден успех в развитието на бизнеса ѝ в Централна и Източна Европа.
Вероятно е най-известна с периода, в който оглавяваше „Хюлет-Пакард България“.
От нейно време датират два големи проекта, които оказват значително влияние върху развитието на HP у нас, но и като цяло на ИКТ средата – спечеления конкурс за новите български паспорти от 1998 г., и привличането на инвестицията за Центъра за отдалечени услуги на HP в България, в който сега работят около 5000 души.
В последните години работеше за HP в чужбина – като директор направление „Публична администрация” за развиващи се пазари и директор „Публичен сектор“ за Централна и Източна Европа.
Миналата година обаче се върна в България и основа
гражданската платформа за дебати Move.BG (известна и под българско име „България може“).
Взема дейно участие в множество организации и инициативи, насочени към развитието на бизнеса, особено бизнеса в ИКТ сферата, мястото на жените в бизнеса и др.
„Предприемачеството не е професия, а философия на живот – може да работиш в държавната администрация и да променяш моделите, в науката – и да правиш открития... Това е философия, свързана с риска, с реализирането на идеите, с вярата, че има и втори път, ако не успееш от първия. Това при нас са модели на мислене, които са много млади.
Предприемачеството у нас е в тийнейджърската си възраст, но дори за този период даде добри резултати“, каза тя пред младите кандидати за собствен бизнес.
„Не е въпрос на правителствени програми, а на желание да поемеш риск, да създаваш, да обменяш. Как в България да има Силициева долина? Преди 10 години изглеждаше утопия, а
днес България е аутсорсинг компания номер 1 в Европа. Сега ние сме Силициевата долина“,
посочи Безуханова.
„На 32 години оглавих HP в България, управлявах я 11 години. За този период се случиха много неща – в моя живот, в България, в индустрията. Нямаше много опит, творяхме правилата, нямахме система, но имахме интуиция“, споделя тя.
За кураж на младите дава пример от собствения си път в бизнеса:
„Когато спечелихме проекта за специалната защита на новите паспорти, бяхме 12 човека, много млади, а компанията – на една година. Нямахме опит как се прави.
Посъветваха ни да не се явяваме на конкурса, обявен от МВР, но не послушахме тоя съвет, изготвихме предложение и
не само се явихме, но бяхме класирани на първо място...
После на срещата с МВР срещу нас бяха 40 души от министерството, а ние бяхме само двама. Казаха ни, че никога няма да подпишем договора, защото никой не стои зад нас. Ние обаче реализирахме проекта, при това за 8 месеца – макар да му трябваха две години за нормална реализация.“
„Има начин територията на България да е по-голяма от географските ни граници – чрез интелекта и креативността ни.
България не трябва вече да е само донор на таланти, а и да привлича таланти“, убедена е Безуханова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!