Р адослав Шикорски вече няма да оглавява дипломацията на Полша. Това стана ясно официално, след като назначената за министър-председател Ева Копач огласи пред журналисти състава на новия кабинет.
Шикорски се разделя с поста на външен министър, който заемаше през последните седем години.
Според АФП се очаква той да оглави долната камара на полския парламент, сменяйки на мястото Копач.
Шикорски е известен като яростен критик на руския президент Владимир Путин и застъпник на по-решителната политика на Европа в защита на интересите ѝ от руската експанзия. Той бе предложен от Полша за заместник на Катрин Аштън като върховен представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност, но според анализаторите това беше по-скоро политическа маневра и постът не е интересувал Варшава. Освен това полската кандидатура не бе подкрепяна единодушно от европейските столици – позицията на Шикорски за Русия му спечели подкрепата на известен брой страни, обезпокоени от действията на Москва, но други страни, традиционно по-близки до Русия, го намираха за прекалено голям русофоб. В крайна сметка Полша получи още по-висок пост – министър-председателят Доналд Туск бе избран председател на Европейския съвет.
В края на февруари Шикорски изигра важна роля в преговорите между тогавашните лидери на опозицията в Украйна и тогавашния президент Виктор Янукович. Той, германският му колега Франк-Валтер Щайнмайер и ръководителят на отдела по европейските въпроси към френското министерство на външните работи Ерик Фурние бяха европейските пратеници на преговорите и присъстваха на подписването на споразумението между двете страни от 21 февруари.
През юни
Шикорски попадна под засилен натиск заради скандал,
разразил се, след като местното списание „Впрост“ публикува стенограми на негови коментари по адрес на САЩ и британския премиер Дейвид Камерън. В тях той нарича взаимоотношенията на Варшава с Вашингтон „вредни“ и ги сравнява с „орална любов“. И това при все че самият Шикорски поиска Полша да приеме американски войски на своя територия във връзка със събитията около Украйна.
Самият Шикорски още в началото на скандала заяви, че зад изтичането на тайните записи стои организирана престъпна група, но така и не отрече да е правил изказванията.
Радослав Шикорски е сред основните играчи в полската политика. Преди да оглави полската външна политика през 2007 г., две години е министър на отбраната. Бил е член на Сената на Полша и за кратко зам.-министър на отбраната (1992 г.) и зам.-министър на външните работи (1998-2001).
Той е политически активен още преди разпадането на СССР. През 1981 г. участва в стачка срещу комунистическото правителство на Полша, заради което е арестуван. След това заминава за Великобритания, където получава политическо убежище. Следва философия, политика и икономика в Оксфордския университет, а по-късно работи като журналист и кореспондент за различни медии от Афганистан и Ангола. Връща се в Полша през лятото на 1989 г.
През 1987 г. получава британско гражданство, от което се отказва през 2006 г. Женен е за американската писателка Ан Епълбаум, която спечели журналистическата награда „Пулицър“ за книгата си „Гулаг“, посветена на историята на съветските лагери за политически затворници.
Новият кабинет
Формирането на ново полско правителство се наложи, след като Туск излезе в оставка заради новия си пост.
Мнозина от министрите в предишното правителство запазват своите постове и при Копач. Става въпрос за министрите на отбраната – Томаш Шемоняк, който става и вицепремиер, на държавната хазна – Влоджимеж Карпински, на околната среда – Мачей Грабовски. Запазват портфейлите си министрите на финансите; образованието, науката и висшето образование; културата, здравеопазването и спорта. Също и колегите им от Полската селска партия, коалиционен партньор на „Гражданска платформа“ – вицепремиерът и министър на икономиката Януш Пехочински, министърът на труда и социалната политика Владислав Кошиняк-Камиш, министърът на селското стопанство и развитието на селските райони Марек Савицки.
Поста на Шикорски ще заеме един от лидерите на управляващата партия „Гражданска платформа“ – Гжегож Схетина, който досега бе основният съперник на Туск в партията. Според полски коментатори Копач търси начин да предотврати разногласия в партията, каквито биха възникнали, ако силна личност като Схетина остане извън кабинета, отбелязва АФП.
Новият вътрешен министър е Тереса Петровска – първата жена, която заема този пост в Полша.
Министър на правосъдието вече е Цезари Грабарчик, а на администрацията и цифровизацията - Анджей Халицки. Начело на правителствената канцелария застава Яцек Чихоцки, информира ИТАР-ТАСС.
Кабинетът включва общо шест представителки на нежния пол, отбелязва АФП.
Очаква се правителството да положи клетва в понеделник, а на 1 октомври Ева Копач ще представи пред парламента своята политическа програма.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!