Д есетки българи напускат страната, за да търсят работа и признание навън. Много от тях успяват, а ние – по стечение на обстоятелствата, разбираме за тях едва след като са напуснали този свят. Една от тях е художничката Мила Милчева (1934-2014), която прави почти шеметна кариера в бившата Западна, а по-късно – и в обединена Германия.
Софийската „Тауерс галери” представя част от творчеството на родената в Кюстендил българка, в изложбата „Прозорец към душите”.
През 1961 г. Милчева
завършва Художествената академия с диплом „Отличен с похвала”
До 1968 г. печели конкурси и осъществява проекти за украса (монументална керамика) на архитектурни обекти в България – например на спортната зала и текстилния комбинат в Хасково, за което получава награда на Съюза на архитектите в България (1967).
От 1969 г. живее и работи в Мюнхен (Германия). Първата си самостоятелна изложба (живопис и графика) там прави през 1971 г. в Ербах. През 1974 г. печели голям международен конкурс на мюнхенската градска община за украса (стенопис) на новопостроено начално
училище, обявено впоследствие за най-красивото в цяла Бавария
През 1981 г., отново след конкурс, й е поверена стенописната украса на болница в мюнхенския квартал Богенхаузен. Въпреки че през тези години тя се изявява с монументалните си изяви, нейна слабост си остава живописта. Художничката прави впечатление на чуждестранната публика и с това, че има силно чувство за подбрана цветна композиция, повлияно от народното изкуство в нейната родина.
Фурор предизвикват участията й в изложбите Кунст-89 и Кунст-90 в известната мюнхенска галерия „Хаус дер кунст“. Там са показани картините й Das Mädchen mit den goldenen Augen (Момичето със златните очи) и Mila mit Messlatte (Мила с латата за измерване). Критиката ги определя като „монументална портретна живопис” (размерите им са приблизително 2,50 на 1,50 м) и „портретни композиции”.
Междувременно, Мила започва да използва и смесена техника, при която по подобие на старите майстори
включва в работите си златен варак
Създава творби с маслени бои и злато, както и златен варак върху дърво, както е при иконите.
В „Прозорец към душите” могат да се видят портрети, които отиват отвъд представата за класическите образци, а от друга страна, са показани и малки картинки – илюстрации към детската The Owl Book (Книжката на бухала), плод на дългогодишното приятелство и творческо сътрудничество между художничката и световноизвестния славист и българист професор д-р Томас Бътлър (1929-2014) от Харвард, по чийто кратки стихчета на английски език са изобразени своеобразните портрети на героите животинки в нея.
„Книжката на бухала“ - като образец за изящна илюстративна и полиграфическа изработка
заема място и във витрините на мюнхенския замък Блутенбург , където се намира най-голямата детско-юношеска библиотека в света.
От 1968 г. до края на живота си Мила Милчева е доцент, преподавател по живопис, стенопис, рисуване и портрет във Фолксхохшуле (своеобразен Свободен университет) в Мюнхен, като през 2012 г. е отличена със „Златната игла” – награда за дългогодишна изключително ползотворна педагогическа дейност на Бавария. Тя е дългогодишен член на Съюза на свободните германски художници и е включена в различни издания на енциклопедичните справочници Who is who? на най-известните в областта на културата и изкуството личности в новата си родина.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!