Перник е изцяло блокиран от автомобили и хора, които идват на кукерския фестивал в града. Той се организира от половин век, а тази година е неговото 25-о издание.
Според местните хора такова чудо в града никога не се случвало.
Рекорден брой участници
В дефилетата, които по стара традиция минават през главната пешеходна зона на Перник и завършват на площада, се представят над 120 групи с повече от 6500 членове.
Над 90 са групите от България, с около 6000 участници, а чуждестранните гости са предимно от Балканите - има сърби, македонци, румънци, гърци и албанци. Имаше и група от Мали, която представи африкански маскараден обичай.
Жури от етнолози и фолклористи с председател проф. Георг Краев избира най-добрата кукерска група, а наградата на публиката се определя с гласуване с SMS-и.
Голямото признание
През декември 2015 г. уникалният народен обичай бе включен в списъка на ЮНЕСКО на световното нематериално културно наследство.
Генералният директор на ЮНЕСКО Ирина Бокова вчера връчи на кмета на Перник Вяра Церовска сертификата за включването на празника "Сурва" в Представителния списък на ЮНЕСКО за нематериално културно наследство на човечеството.
Това е четвъртият български празник, станал част от съкровищницата на световната организация - след Бистришките баби, нестинарството и чипровските килими.
Като генерален директор на ЮНЕСКО никога не забравям, че преди всичко съм българка, каза Бокова. По думите й ние всички ставаме по-добри с това, че имаме празника "Сурова". Тя призова да го пазим и предаваме на нашите деца, на тези, които ще понесат в сърцата си духа на българщината.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!