Волейболистът и капитан на националния отбор по волейбол Владимир Николов е номер 1 в конкурса "Мъж на годината 2015". Това бе обявено на специална церемония тази вечер, на която по традиция победителят получава сабя, върху която е гравирано името му.
В организирания от "Дарик" конкурс бяха номинирани също Ивайло Пенчев - един от най-успешните предприемачи в България и изпълнителен директор на Walltopia, и Камен Донев - актьор, режисьор, драматург и хореограф.
Потопете се в атмосферата на церемонията!
“Благодаря на всеки един гласувал за мен. Това е глас за българския волейбол, глас за спорта ни като цяло, каза Николов след награждаването му. Спортист да е мъж на годината означава, че спортът ни е жив. Сега молбата ми е една - ако може всеки, който е гласувал за мен, в събота да е в “Арена Армеец” на благотворителния мач Левски-Нефтохимик! Така самият той ще стане мъж на годината, защото ще помогне на много деца в беда”.
Стефан Данаилов получи приз "Легенда на годината". Големият актьор бе посрещнат на крака от гостите на церемонията.
Специални призове се дават и в още няколко категории: „Мис ТВ чар" - за водещата на новините на Нова телевизия - Марина Цекова, „Иноватор на годината" - за Бойко Яръмов, директор на "Телерик", „Вдъхновение на годината" - за Мирослав Боршош, „Специалната награда на екипа на Дарик" - за художника Андрей Даниел, и "Мистър Елегантност" - за банккера Левон Хампарцумян.
За Владимир Николов
Владимир Николов започва да тренира на 11-годишна възраст. В клубния отбор "Левски" с него първоначално работят Владимир Прохоров и Цветан Павлов. При юношите печели три титли. През 1997 г. е повикан за първи път в националния отбор. С усъвършенстването на качествата му се заема сръбският специалист Миорад Киац, който е начело и на България. През 2002 г. Николов вече е спечелил със сините пет титли и четири купи, блести в най-силния континентален клубен турнир - Златната лига.
През 2003 г., заради отличните му качества, го пращат в Тур, където още в първия си сезон става шампион и на Франция. Следва триумф и в Шампионската лига Владимир е избран за MVP на финалния турнир в Солун. После приема да играе в Япония, където в продължение на няколко месеца носи екипа на Торе Ероуз. В Европа го връща Радостин Стойчев, който поема Тренто.
Тандемът Николов - Матей Казийски пренаписва историята на скромния тим и го извежда до златните медали. С екипа на България Николов печели три медала - от световното в Япония (2006), от Световната купа (2007) и от европейското в Турция (2009). През 2015 г, българският национален отбор по волейбол стана 4-ти на Европейското първенство по волейбол за мъже, организирано от Европейската федерация по волейбол. Домакини бяха България и Италия от 9 до 18 октомври.
Преди по-малко от месец Владимир Николов реализира нов проект - отвори врати първото на Балканите волейболно училище, което носи неговото име. Целта на школата е да мотивира децата да спортуват повече.
За конкурса
Конкурсът "Мъж на годината" съществува от 1990 година, когато започва да излиза мъжкото списание "Клуб М". В началото номинациите и класирането правят журналисти от всички медии и интелектуалци, членуващи в "Клуба на Клуб М". През 2001 г. регламентът е променен - от тогава номинациите дават журналисти, а мъжа на годината се избира чрез гласуване в интернет. "Дарик" притежава марката "Мъж на годината" от 2008 г. Тогава е създаден и официалният сайт на конкурса.
През 2011 г. "Дарик" сформира Академия, която да определи номинираните за отличието. В нея са включени 18 журналисти от медията, председателства я изпълнителният й директор Радосвет Радев, а почетен член е Христо Пеев - създател на списание "Клуб М".
В листата на победителите присъстват предимно политици и спортисти. Президентите Желю Желев и Петър Стоянов са печелили по два пъти конкурса, съответно 1990, 1992 и 1996, 1997. Държавният глава тогава Георги Първанов оглавява класацията през 2003. Едва два пъти класацията е била оглавявана от мъже, нямащи общо с политиката или спорта. Пожарникар № 1 Кирил Войнов става "Мъж на годината" през 1999 година, а шоуменът Слави Трифонов е отличен през 2001.
Спасителят от магистрала "Тракия" Стефан Стойчев пък бе определен за "Мъж на годината 2011". В цялата история на класацията той е първият непопулярен човек, който я оглавява, след като българите оцениха делото му - 29-годишният Стефан от Чирпан през лятото помогна на много хора да се измъкнат от катастрофиралия автобус на магистралата близо до Пловдив. Петър Петров е "Мъж на годината 2012" - спасителят-механик от кораба "Коста Конкордия" спечели реномираната класация, която "Дарик" организира за пета поредна година.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!