В следващите дни ще ви разкажем шест истории на успеха.
Те са млади хора, успели в България - предприемачи, развили успешен бизнес. Свързва ги това, че в началото са започнали с "Учебна компания" и помощта на Джуниър Ачийвмънт България.
Новите лица на българското предприемачество разказват как от "лабораторни" условия преминават към истинския бизнес, какви качества трябва да притежава един предприемач днес, как оценяват условията за бизнес в България.
Новата ни рубрика се осъществява със съдействието на Джуниър Ачийвмънт България.
Боян Янков e съосновател и технически мениджър на Уеб Моушън (Web Motion) – агенция за уеб дизайн и интернет реклама, която предлага иновативни услуги, свързани с цялостното онлайн присъствие на фирми от малкия и среден бизнес. През 2013 г. Уеб Моушън печели две награди в International Computer Art Forum - Computer Space:
първо място в категория Уеб дизайн: информация и медии и трето място в категория Уеб дизайн: общество и институции.
Паралелно с това Боян е и докторант Технологично предприемачество в СУ „Св. Климент Охридски” и работи върху създаване на модел за прогнозиране успеха на стартиращите компании в България.
Разказва, че преди 7 години е работел като уеб програмист, харесвал работа си и се справял добре. Поканили го за партньор в стартираща уеб фирма, където придобил известен опит, но след няколко месеца разбрал, че не е толкова лесно, колкото изглежда. "Липсваха ми умения по предприемачество и мениджмънт, всичко за мен беше ново. Дадох си сметка, че ми трябва повече подготовка и записах магистратура по Технологично предприемачество в Софийски Университет", спомня си Боян.
След време стартира нов бизнес, но този път с по-ясна идея какъв бизнес модел иска да създаде. В партньорство с Ива Мишева, професионалист в областта на маркетинга и продажбите, създават агенция за уеб дизайн и интернет маркетинг Уеб Моушън, която вече 5 години развиват успешно. Различните професионални умения и гледни точки на двамата партньори изграждат конкурентно предимство на компанията в посока цялостно обслужване на клиентите – от разработка на уеб сайтове до тяхната популяризация.
Боян разказва, че по време на магистратурата му една от дисциплините "Учебна компания” го среща с Джуниър Ачийвмънт България и това му помага да научи повече за стартирането и управлението на успешен бизнес.
"Учебна компания” на Джуниър Ачийвмънт ми помогна с усвояването на някои добри практики – разпределението на отговорностите в стартиращата компания, презентирането на продукта и процесът на предлагането му на пазара, казва Боян.
На въпрос как би дефинирал предприемачеството и какви качества трябва да притежава един предприемач, той отговаря:
"Предприемачество е процесът на развиване на един продукт от идеята до пазара, и най-важното в този процес е екипът. Предприемачеството също е мисловна нагласа. Предприемачите притежават умението да откриват възможности, да създават стойност за обществото и да комерсиализират своя продукт".
Ето и неговият съвет към младите хора, които тепърва мислят да стартират свой бизнес:
"Трябва да пробвате, за да разберете какво е усещането да имаш собствен бизнес. Следвайте добрите практики, но не копирайте всяко нещо от конкурентите или от учебниците. Превърнете различията си в предимства – те ще ви направят силни".
Боян Янков разказва и за изследването на стартиращи компании в България, по което работи в рамките на докторантурата си. На базата на това изследване, в което са включени 137 компании от България, основните фактори за успех на стартиращ бизнес са:
- на първо място, компанията трябва да има ясно конкурентно предимство;
- компанията трябва да притежавя изградена бизнес репутация и добър авторитет, както и разпознаваем бранд;
- стратегията да бъде така изградена, че компанията да е относително независима от промени във външната среда.
Упоритост, труд и самоусъвършенстване - с тези три думи Боян описва рецептата за успеха. Инвестирайте в образованието си, тъй като това е най-възвръщаемата инвестиция в професионален план, съветва още той.
За Боян Янков България е благоприятна среда, която в момента се развива и има много пазарни ниши за стартиране на нов бизнес.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!