З астрашава ли миграционната вълна свободата на движение в Европа?
Този въпрос се задава в разгара на миграционната криза в Европа, след като разнопосочните реакции на европейските страни накараха водещи политици да предупредят, че Шенгенското пространство за свободно движение е изложено на опасност и може да се разпадне, отбелязва Франс прес.
В понеделник на пресконференция в Берлин германският канцлер Ангела Меркел също спомена тази опасност.
"Ако не успеем да разпределим справедливо бежанците в Европа, ще възникне въпросът за бъдещето на зоната за свободно движение, а ние не го искаме", каза Меркел.
Обикновено еврофобските партии са тези, които на национално ниво говорят за разпадане на Шенгенската зона, обединяваща 26 европейски страни, от които 22 са в 28-членния ЕС, припомня Франс прес.
Но сега, когато Италия, Гърция или Унгария са залети от кандидати за убежище и пускат мигрантите да преминават през територията им транзитно, няколко страни от ЕС се опитаха да върнат контрола по границите си.
"На риск е изложен един от фундаменталните стълбове на ЕС – свободното движение на хора", предупреди преди няколко дни италианският министър на външните работи Паоло Джентилони.
"Мигрантите не идват в Гърция, Италия или Унгария. Те идват в Европа", подчерта той и призова европейците да проявят повече солидарност.
Вчера говорителката на Европейската комисия Наташа Берто заяви, че "никога не могат да се изключат бъдещи необходими промени на правилата за свободно движение, както се е случвало и в миналото", но припомни, че принципът за свободно движение остава в сила.
"Шенген е един от най-големите успехи на ЕС",
заяви вчера Берто и призова всички страни да спазват правилата, за да може шенгенската система да работи.
ЕК се надява да постигне промяна в идните месеци на друго споразумение – Дъблинското, прието през 2003 г. Според него страната членка на ЕС, в която е влязъл мигрантът, носи отговорността за грижите за него, в това число и разглеждане на молбата за убежище.
ЕК пледира промяната на Дъблинското споразумение да предвижда постоянен механизъм на справедливо разпределяне на кандидатите за убежище, когато това е спешно необходимо.
Излизането от Шенген е "практично средство за сплашване с политически цели", подчертава Марк Пиерини, изследовател в центъра "Карнеги Европа" и припомня, че Шенгенското споразумение е донесло значителни икономически ползи на Европа.
"Истинското решение ще бъде да имаме обща политика на предоставяне на убежище,
която да е ясно формулирана, да създадем коридори и транзитни лагери, в които ще се предоставя бежански статут", посочва Пиерини. Той припомня, че за целта трябва да има споразумение между страните за разпределяне на бежанците.
"Ако не постигнем това, правителствата ще останат под политическия натиск на популистите в страните членки", добавя той.
Според Матийо Тарди, специалист по въпросите на миграцията във френския Институт за международни отношения, европейските представители трябва да покажат, че свободата на движение е съществена за ЕС.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!