В чера иракчани празнуваха - след дни на тежки сражения, иракските сили за сигурност, подкрепени от американските въздушни удари, превзеха центъра на град Рамади - регионална столица на стотина километра от Багдад, която от седем месеца беше в ръцете на "Ислямска държава".
Джихадистите все още оказват известна съпротива в някои части на града, но фактът, че иракските сили успяха да издигнат националния флага над главния правителствен комплекс, е значително постижение и дава основание за надежда, че варварската терористична група в крайна сметка може да бъде сразена, пише в редакционна статия в. "Ню Йорк таймс".
Връщането на контрола на правителствените сили над Рамади е особено важно, тъй като той е столица на сунитската крепост - провинция Анбар.
Победата ще даде на иракското правителство възможност да отреже снабдителните пътища до Фалуджа, разположена още по-близо до Багдад, и ще отслаби хватката на ИД над този град.
Освен това битката за Рамади е поне частична реабилитация на иракската армия, унизена от изоставянето на Мосул пред настъпващата ИД.
И накрая, освен, че повдига духа на иракските сили за сигурност, победата в Рамади вероятно ще засили политическите позиции на премиера Хайдер ал Абади - шиит с по-умерени разбирания и реформаторско мислене в сравнение с проиранските му политически съперници, които от години подклаждат междуверско насилие, допълва "Ню Йорк таймс".
Издигането на иракския флаг в центъра на Рамади бележи окуражаващ напредък във войната срещу "Ислямска държава", при това не само в териториален смисъл, отбелязва в."Вашингтон пост".
Това, че операцията постигна успех без участието на подкрепяните от Иран иракските шиитски милиции, е толкова знаменателно, колкото и участието на сунитските племенни сили, които заедно с местната полиция се очаква да поемат контрола върху града.
ИД претърпя от октомври насам три загуби от три различни сили - шиитски милиции оглавиха отвоюването на петролната рафинерия в Байджи северно от Багдад, а кюрдските бойци освободиха град Синджар, прекъсвайки снабдителна артерия между столицата на ИД в Сирия, град Ракка, и иракския Мосул.
Според иракското правителство Мосул ще е следващата голяма цел на армията, докато подкрепяните от САЩ кюрдски и арабски сили напредват към Ракка, посочва вестникът.
"Знамето на Ирак отново се развява над Рамади. Нищо че това е флагът на разделена и отслабена страна, която може да стане, а може и никога да не стане отново единна държава, каквато беше някога", пише британският в. "Гардиън".
Не че сам по себе си Рамади е особено голяма награда - градът пострада тежко в боевете преди да бъде завзет от ИД през май, а каквото оцеля тогава, беше унищожено при похода за отвоюванета му.
Връщането на избягалото население ще е трудно, а възраждането на икономиката - още по-трудно. Освен това не може да се изключи и възможността ИД да се опита отново да го превземе, както предупреди иракският министър Хошияр Зебари, след като вестта за победата стигна до Багдад.
Всичко това обаче ни най-малко не я омаловажава.
Първо, тя е пример за съгласуваност в усилията на иракските сили и авиацията на коалицията, каквато преди се наблюдаваше рядко и второ - постигната беше бе подкрепата на шиитските милиции, които създаваха проблеми при предишни настъпления, като това към Тикрит, тъй като присъствието и поведението им отчуждаваше сунитското население, изтъква редколегията в статията.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!