П ървият телевизионен дебат между десетте основни претенденти за президентска номинация от Републиканската партия на САЩ, макар и кратък, открои приоритетните теми и позиции на кандидатите, коментира ДПА.
Той се проведе в четвъртък вечерта в Кливланд и продължи два часа. Участваха десетимата кандидати с най-добър рейтинг до момента.
Сред основните теми бяха миграцията, абортите и „Ислямска държава“ (ИД).
Милионерът и бизнесмен Доналд Тръмп се зарече да изгони незаконните имигранти
и да построи ограда по южната граница на САЩ с Мексико.
Като обрат на предходно формулирана позиция, той се обяви срещу абортите, а за иранската ядрена сделка каза, че тя ще донесе разрушение в по-голямата част от света.
Той освен това допусна възможността да се кандидатира като непартиен, независим кандидат, ако не спечели партийната номинация.
Бившият губернатор на Флорида Джеб Буш
говори по обичайните теми, по които говореше и когато беше начело на южния щат, а именно създаване на работни места, икономически растеж и политика срещу абортите.
Той подчерта, че иска да превърне имиграцията в двигател за траен и висок устойчив растеж, като реформира политиките в тази насока. Мнозинството имигранти се опитват да влязат незаконно в САЩ, тъй като „нямат законна възможност и трябва да осигуряват материално семействата си“. „Трябва да контролираме границите си и сами да решаваме кого да допускаме в страната“, подчерта той.
Буш посочи, че екстремистката групировка „Ислямска държава“ трябва да бъде разгромена с всички възможни средства, които са на разположение.
Губернаторът на щата Уисконсин Скот Уолкър
се обяви за по-добра сигурност по южната граница на САЩ и за премахване на федералното регулиране на икономиката.
Той заяви, че ще прати военна помощ за Украйна, повече военни в Източна Европа и че ще инсталира отново противоракетна система в Полша и Чехия, плановете за която бяха отменени, за да бъде доволна Москва.
Бившият губернатор на щата Арканзас Майк Хъкаби
подкрепи идеята за силна американска армия и предупреди, че иранците си казват, че ще заличат Израел от картата на света и ще посеят смърт в Америка.
Той се обяви срещу транссексуалните в армията и каза, че войската не е социален експеримент.
Бившият неврохирург Бен Карсън
поиска да се засили военната мощ на САЩ след бюджетните съкращения в областта на отбраната и обеща също оръжия за Украйна.
Той не каза дали подкрепя мъченията, като симулация на давене по време на разпити на американските врагове, но посочи, че онова, което САЩ правят си е работа на САЩ.
Сенаторът от щата Тексас Тед Круз
подчерта, че американският президент трябва да е главнокомандващ, който ясно да даде да се разбере, че всеки който се присъединява към „Ислямска държава“, подписва своята собствена смъртна присъда.
Китай и Русия извършват по отношение на САЩ действия, които може да се разглеждат като настояща кибервойна, заяви още той. Круз добави, че това е било следствие от външната политика, която води администрацията на президента демократ Барак Обама. „Ние оставихме или принудихме да се извърнат от нас нашите приятели и съюзници и нашите врагове станаха по-силни“, заяви Круз.
Сенаторът от Флорида Марко Рубио
каза, че ще отмени системата на Барак Обама за здравно осигуряване, противопостави се на аборта по каквато и да е причина и обеща намаляване на корпоративните данъци.
Той се обяви и за строга имиграционна политика и за спиране на незаконните мигранти чрез въвеждане на система за проследяване.
Сенаторът от Кентъки Ранд Пол
се обяви срещу американското следене на вътрешните и международните телефонни обаждания и се противопостави на американската военна помощ за Израел с аргумента, че дори израелският премиер Бенямин Нетаняху е заявил, че неговата страна ще е по-силна, когато е независима.
Губернаторът на Ню Джърси Крис Кристи
поиска разширяване на способността за следене на Агенцията за национална сигурност и укрепване на американска армия.
Той се обяви и за по-силна американска подкрепа за израелската сигурност.
Губернаторът на Охайо Джон Кейсик
изрази готовност да приеме решението на Върховния съд за легализиране на гей браковете, защото всеки трябва да бъде третиран в САЩ с уважение и на всеки в САЩ трябва да се позволи да реализира своята американска мечта.
Дебатът е главна тема в американската преса. Ако има нещо, в което всички големи вестници са единодушни, то е, че в центъра на вниманието отново е бил милиардерът и строителен предприемач Доналд Тръмп, който в момента
изненадващо води и в рейтингите на социологическите проучвания.
Статистиката на дебата показва, че Тръмп е говорил и много повече време от всеки от останалите деветима участници от т.нар. „първи отбор“.
През двучасовия дебат се сменяха различни теми, всеки един от 10-те се опитваше да получи повече телевизионно време по различни, и то сериозни теми, но в крайна сметка всичко пак се връщаше към основната – Америка и Тръмп и към неговата дълга история с пресолени изказвания и с флиртовете му с Демократическата партия и нейните идеи. Той можеше да си позволи дори много опасни, „радиоактивни“ изявления – например за това, че харесва една национална система на здравно застраховане с единствена такса - анатема за републиканците, за което получи дори освирквания от залата, но това явно не повлия на привлекателността му, отбелязва „Вашингтон пост“.
Първият дебат очевидно
оставя нещата в президентската кампания при републиканците на същите позиции,
отбелязва изданието, имайки предвид, че Тръмп ще остане на първо място в анкетите, въпреки очакванията, че той ще се провали в схватката със своите съперници.
Той „донесе в дебата същия хаплив език и силно дискусионен стил, който го изтика начело на анкетите на претендентите за републиканската номинация. Говореше красноречиво и бомбастично. Направи същото, което правеше и досега, и това (за изненада) все още не му е навредило“, пише „Вашингтон пост“.
„Ню Йорк таймс“ обаче отбелязва, че при наличието на 10 участници в дебата някой трудно може да изпъкне ярко и да бъде наречен победител. Вестникът признава, че Тръмп е бил доминираща фигура като присъствие и полемичност, привличайки най-много внимание и заемайки най-много време. Но според авторите
той е загубил, защото не е казал нищо съществено,
за да придаде тежест на собствената си кандидатура, от което тя силно се нуждае.
Вестникът намира за добро представянето на младия претендент Марко Рубио. Що се отнася до другия фаворит на републиканците – Джеб Буш, според вестника той е успял да избегне гафове и успял да внесе повече живец в представянето и стила си, което досега му е липсвало.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!