П ентагонът постави Русия в списъка си на основните заплахи за националната сигурност, като планира да засили разполагането на тежки оръжия, бронирани машини и войски на ротационно назначение в натовските страни в Централна и Източна Европа, пише в. "Ню Йорк таймс".
В реч министърът на отбраната Аштън Картър изброи във вторник най-големите заплахите за САЩ, сред които са Китай, Северна Корея, Иран и най-накрая - борбата с тероризма. Основният фокус обаче е Русия, отбелязва вестникът.
Макар да привежда убедителни аргумента за възпирането на руската агресия, предложението му за четирикратно увеличаване на разходите в Европа през 2017 г. от 789 милиона на 3,4 милиарда долара изглежда прекалено и повдига въпроси дали на други непосредствени заплахи като "Ислямска държава" не се гледа с лека ръка.
Не може да се отрече, че Русия стана открито агресивна при управлението на президента Владимир Путин, който наруши суверенни граници, като анексира Крим и подклажда гражданска война в Украйна.
Миналата година в Украйна беше обявено примирие, но руските сили поддържат присъствието си в източната част на страната, което поражда въпроси дали Москва няма да се опита да посегне и към Балтийските страни, посочва в редакционна статия "Ню Йорк таймс".
Има и други причини за тревога. Русия изгради мрежа от сложни ракетни отбранителни съоръжения, която все повече заплашва достъпа на военните от НАТО до въздушното пространство в части на Европа, включително една трета от въздушното пространство на Полша. Изграждането на подобни руски ракетни съоръжения е в ход и в Крим и Сирия.
Предвид руските ходове е важно САЩ и съюзниците от НАТО да увеличат приноса си за общата отбрана, особено във време, когато Европа е под огромен стрес от потока от сирийски и други бежанци и от надигането на крайнодесни антиимигрантски политически партии, подчертава редколегията.
Увеличаването на инвестициите от страна на САЩ изпраща на Путин послание и е средство за натиск върху другите страни от алианса също да увеличат бюджета си за отбрана. Но огромното повишаване на разходите прилича на връщане към времената, когато в разгара на войните в Ирак и Афганистан Пентагонът може да иска неограничени средства.
Възпирането на Русия е от ключово значение, но увеличаването на бюджета говори за връщане на Пентагонът към нещо, което прави по традиция - готви се да води големи войни с все по-скъпи оръжия срещу противници като Русия.
Заплахите от страна на "Ислямска държава" и други терористични организации са по-объркани и по-трудно предсказуеми. Америка трябва да е в състояние да се справи и с двете, но от плана на г-н Картър не личи балансът да е правилен.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!