„Не можем да си позволим да обявим Турция за наш враг номер едно. Това трябва да бъде ясно разбрано”, коментира президентът Петър Стоянов (1997 - 2002 г.) на конференцията „България-заплашена от неоосманизъм или нов мост между Изтока и Запада в новите геополитически реалности”,
Стоянов посочи, че е в наш интерес да не се конфронтираме с южната ни съседка.
„Турция се управлява днес от хора, които правилно или неправилно изповядват възгледи, доста по-радикални от т.нар. умерен или битов ислям. В Турция има и такива интелектуалци от европейско ниво”, посочи Стоянов.
Той е убеден, че всички аргументи, казани по отношение на днешната политика в Турция, трябва да бъдат много внимателно анализирани и разглеждани, което, обаче не означава, че говоренето трябва да бъде емоционално, крайно и невъздържано.
Петър Стоянов заяви, че в никакъв случай не трябва да се подценява републиката на нито една съседна държава, но по отношение на реториката ще сбъркаме много, ако използваме крайна такава.
„По-добре да имаме решителни действия, когато се наложи, отколкото да сме в плен на едно непрекъснато екзалтирано говорене”, добави президентът Стоянов.
Той е известен с позицията си на подкрепа на НАТО и европейската интеграция на страната.
Бившият министър на отбраната и посланик на България в НАТО, Бойко Ноев обаче вижда опасност в Турция.
„Неоосманизмът е в дълбоко противоречие с това, което представлява Европейският съюз. Избирайки стратегическата дълбочина като дългосрочна стратегия Турция сама реже пътя си към ЕС и турските ръководители много добре го знаят. ЕС е тесен за амбициите на неоосманизма”, коментира Ноев.
Той добави, че самата Турция знае, че ако влезе в ЕС, което, според него, няма да се случи, Брюксел ще ограничава неоосманизма и амбициите на Анкара за влияние в Близкия и Далечен Изток.
„Не говоря за невъзможността Турция да бъде приета в ЕС и поради това, че там в момента има репресивен режим, за което се говори все повече и заради това, че това е една страна с разграждаща се гражданска война, за което се пише малко”, допълни Бойко Ноев.
Той е категоричен за едно - неоосманска Турция няма да влезе в ЕС. Според Ноев днес в Европа протичат процеси, които ни карат да мислим дали е възможно немислимото. България, както и останалите държави от Централна и Източна Европа поставиха „всичките си яйца в кошницата на евроатлантизма и ЕС”, убеден e той.
Ноев даде за пример какво се случва днес с НАТО и ЕС, а именно, че и двете организации се сблъскват с екзистенциални проблеми.
„Ние сме длъжни да мислим за немислимото - какво би се случило тогава, когато тези организации се разклатят по начин, по който не само ние, но и други се почувстват във водовъртеж”, смята експертът.
Ноев изтъкна, че и двата геополитически фактора, които имат пряко отношение към България и най-силно влияят върху нашата сигурност и обществено-икономическо развитие са Русия и Турция.
„За президента Путин разпадането на СССР е най-голямата геополитическа катастрофа на XX век. Неоосманизмът е това, което турските държавни ръководители в последните години и особено по времето на Ердоган и Давутоглу, считат краха на Османската империя като техен крах за XX век. И Русия, и Турция полагат сериозни усилия, за да се върнат на световната сцена, от наша гледна точка, по имперски начин, а от тяхна гледна точка - съвсем справедливо и заслужено. И двете държави имат свои доктрини“, посочи Ноев и допълни, че „казват ясно и открито какво мислят за света и интересите си, въпросът е какво правим ние”.
Той призна, че е противник на мостовете. България няма ресурса и възможността да е посредник в тази геополитическа ситуация. Трябва много да се пазим от всякакви такива оферти за посредничество, смята Ноев. Той коментира, че българската държава се изтегли от религиозните общности след демократичните промени.
„Изтеглянето, обаче позволи на други държави бързо да влязат там. Българската държава трябва да осигури, щом тя не се меси в работата на вероизповеданията ни, то и други държави да не го правят, особено с политически цели. Както се случва с политическия ислям, но не е само Турция, скоро пристига у нас руският патриарх Кирил и питам какви послания ще донесе той. Трябва да направим законодателство, което да ограничава финансирането на вероизповеданията отвън“, подчерта Бойко Ноев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!