П олитическият февруари показва плавно приплъзване от протестна в предизборна ситуация. Това каза политологът Първан Симеонов на дискусия, организирана от Институт "Иван Хаджийски".
Симеонов отбеляза, че е почти невъзможно да има предсрочни избори заедно с европейските. Според него причина за отдалечаване на перспективата за такива избори е това, че "Атака" и "България без цензура", които биха имали интерес от разпускане на парламента, още не изглеждат готови. Конюнктурата няма да е благоприятна за тях на този етап, смята експертът.
По думите на колегата му Борис Попиванов през февруари се наблюдава прегрупиране на политическите субекти и заемане на предстартови позиции за европейските избори.
Правителството никога не е било толкова силно колкото след тази година на протести, смята социологът доц. Андрей Райчев
Според него Пламен Орешарски е прескочил зимата, а личният му рейтинг се покачва.
По думите на Райчев България в момента има много ясни четири електората - един милион леви, милион десни в лицето на ГЕРБ и Реформаторския блок, 300 000 - 400 000 избиратели за ДПС и горе-долу толкова за националистически блок, поделен между "Атака", ВМРО и НФСБ.
Националистите са разцепени между три потока, а количеството им не позволява повече от две партии да влязат в следващия парламент, смята експертът.
Според анализаторите акцент в политическия февруари са и форумите на ГЕРБ и на БСП
Политологът Димитър Ганев ги определи като скучно събитие, без резки движения. Ключовото събитие на форума на ГЕРБ беше съдбата на Цветан Цветанов, смята политологът. Според него лидерът на партията Бойко Борисов е избрал да намали тежестта на Цветанов с избирането на още заместници, вместо да го отстрани. Попиванов пък определи смяната в ръководството на ГЕРБ като белег за това, че от партия на властта ГЕРБ преминава в партия на местната власт.
По отношение на БСП той заяви, че на конгреса партията е огледала състоянието си и е направила стъпка към по-ляв образ. Според политолога проф. Петър-Емил Митев основни въпроси пред ГЕРБ са външната изолация и вътрешният разпад, а пред БСП - отношенията с ДПС и с АБВ. Вятърът не духа в платната на АБВ, коментира проф. Митев и допълни, че формацията не е успяла да предизвика разпад на левицата.
Възходът на Николай Бареков продължава, отбеляза проф. Митев. Според него лидерът на "България без цензура" е заинтересован преди всичко от поражението на ГЕРБ, и черпи сила от намаляването на силата на "машината Борисов - Цветанов". Първан Симеонов отбеляза, че през февруари са се обособили още две политически места - Делян Пеевски, който е проговорил от месеци насам, и президентът Росен Плевнелиев, който е придобил ясна политическа физиономия.
Според политолога държавният глава е преминал за втори път в нападателна позиция от лятото насам, когато оттегли доверието си от кабинет. Сега с искането за референдум президентът е бил проактивен и е излязъл от обяснителния режим, допълни Симеонов.
Според него това е имиджов ход, в който Плевнелиев представя себе си като добрия герой, който иска да чуе гласа на народа. Провеждане на референдум заедно с европейските избори обаче е малко вероятно, каза още експертът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!