П одробностите за това как и защо турските военновъздушни сили свалиха руски бомбардировач Су-24 все още не са ясни и едва ли някога ще станат. Всяка от държавите, замесени в инцидента, има своя собствена версия за случилото се. Едно обаче е сигурно, руският президент Владимир Путин не прецени правилно турския си колега и вече бивш приятел, Реджеп Ердоган.
Русия може да прежали един самолет, но ако има жертви ситуацията може да стане критична за руско-турските взаимоотношения.
Отношенията между Путин и Ердоган бяха основани преди всичко на общи икономически интереси. А и двамата се изживяват като самодържци в уж демократични държави. Факт, който също ги сближава срещу натиска на либерална Европа за спазване на човешките права и върховенството на закона.
Това, което стои между Путин и Ердоган е Сирия. Турция дълги години воюва с обучени в сирийски лагери кюрдски партизани. А за Русия, президентът на Сирия, Башар Асад, е ключов съюзник в Близкия изток.
Може ли да се стигне до война между Турция и Русия? Това е твърде малко вероятен сценарий. Нито една от двете регионални сили не може да си позволи такова развитие на ситуацията
Въпреки това капиталовите пазари вече отработват риска. Днес всички основни фондови индекси в Европа падат с между 1% и 2%. Това са загуби на стойност милиарди евро. В Истанбул водещият индекс BIST 100 отстъпва с близо 4%, в Москва RTS е надолу също с толкова.
Турската лира рязко поевтинява с 0.89%, до 2.8759 USD/TRY, а рублата губи едва 0.04%, до 65.8583 USD/RUB.
Движението на валутите показва красноречиво, къде инвеститорите са по-притеснени от свалянето на руския самолет.
За Русия, турският пазар е ключов. Турция е вторият по големина потребител на руски природен газ след Германия, с тенденция да стане първи до няколко години. В същото време Русия е важен пазар за турските компании.
Руски компании строят първата атомна централа в Турция. Проектът е на стойност 20 млрд. долара. Сътрудничеството между двете държави в областта на енергетиката не свършва дотук. Да не забравяме и газопровода "Турски поток", с който руският газ трябва да заобиколи Украйна.
Турция е много важна за Русия и заради европейските санкции. Въпреки безспорното военно превъзходство, позицията на Москва в отношенията с Анкара не е по-силната.
Русия изпитва сериозни икономически проблеми. Руският износ намаля с 31.9% през първите 9 месеца на тази година, а вносът се сви с 38.8%. В същото време разполагаемият доход на руснаците се понижава за първи път от 15 г., падайки с 3.3%. Данните са на официалната руска статистика.
Стабилността на рублата се дължи на простия факт, че Русия все повече се превръща в затворена икономика. Вносът на технологии и инвестиции от Запада е силно ограничен от санкциите, наложени на Кремъл, заради руското участие в кризата в Украйна.
Но това затваряне има и положителни последствия. Например, след като рязко се свиха със 160 милиарда долара от началото на 2014 г. и достигнаха дъно от 350.5 млрд. долара през март 2015 г., към края на третото тримесечие руските валутни резерви вече са 374.6 милиарда долара. В същото време изтичането на капитали от икономиката на Русия на практика спря.
Така Турция, наред с Китай, се превърна във врата за руския бизнес към света. Сега тази врата вероятно ще бъде затворена.
Владимир Путин няма друг избор освен да реагира на свалянето на самолета с незабавни мерки. В противен случай той ще загуби ореола си на непобедим и непоколебим водач на нацията, който изгражда вече 17 години.
Същият вид ореол се опитва да запази и Ердоган, реагирайки твърдо на намесата на Русия в Сирия.
Мерките, които ще вземат руските власти няма как да са от военно естество, най-малкото, защото Турция е страна-членка на НАТО. Но спирането на големите руско-турски инвестиционни проекти изглежда неизбежно.
От изострянето на отношенията между Москва и Анкара може да спечели България. Руският газ все пак трябва да мине отнякъде, заобикаляйки Украйна, а вероятно сега и Турция. Така, при прекратяване на проекта "Турски поток", амбициите на премиера Бойко Борисов за европейски разпределителен хъб за руски природен газ на българска територия отново ще изглеждат осъществими.
Освен това през последните години турските курорти са основен конкурент на България в привличането на руските туристи. След днешния инцидент, външният министър на Русия, Сергей Лавров, обяви, че заплахата от тероризъм на турска територия е сравнима с тази в Египет и посъветва руснаците да не ходят в Турция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!