З а мен със сигурност остава обидата, тъй като момента може би съм най-възрастният и най-опитният дипломат в системата и виждам, че много бързо Министерството губи почва под краката си, коментира пред БНТ посланикът ни в Бразилия Чавдар Николов, който ще бъде наказан с отзоваване заради казуса "Боевски".
Не виждам някаква нагласа в целия висш състав на Министерството за работа в полза на интересите на страната,
каза още той.
"При всички тези изслушвания, които бяха извършени по време на моя повече от 10-дневен престой в България, останах с впечатлението, че хората, които ме слушаха, имаха нещо в ушите и не чуваха какво казвам.
Нищо от това, което казах, не се взе под внимание.
Просто атаката срещу мен беше планирана от по-рано и затова се стигна до това неочаквано за мен решение. Аз не съм съгласен с него и не приемам заключението в заповедта на министър Вигенин. По никакъв начин не бе доказано, че посолството е задържало информация или не е информирало Министерството", каза Николов.
"Разбрахме от вас, от БНТ, т.е. получихме обаждане в момента, в който ние бяхме готови да информираме министерството за евентуално екстрадиране на г-н Гълъбин Боевски, тъй като получихме по имейла съобщение от заместника на затвора, в който той се е намирал, че той е бил изведен от затвора с цел екстрадиране.
Нормалната процедура в такива случаи - поне в други такива случаи, които сме наблюдавали и за които сме имали информация, е до шест месеца,
а той (Боевски - б.ред.) е бил изведен от страната за три часа и половина.
Как да разберем тая работа, да стоим пред затвора, пред полицейския участък или на летището, където има най-малкото 100 000 души?", обясни пред БНТ посланикът.
Не разбирам дори и да е имало конкретна информация за завръщането на Боевски, какво биха направили всички тези институции за това, какво е задълженото им в този случай, коментира Николов.,
"Основното е предложението, което посолството е направило миналата година - да се започнат преговори за сключването на няколко спогодби в правната област, така че да се регулират всички тези моменти, касаещи доста голяма група български граждани в затворите в Латинска Америка. Ние нямаме никакъв отговор, Министерството на правосъдието трябваше да изготви български проект за сключване на подобни договори.
Ние сме двама дипломати, покриваме огромна страна
с размерите почти на цяла Европа. Почти всички главни градове, където са нашите затворници са на разстояние 1000-1500 км, освен това покриваме още пет страни, които са на разстояние още 2000 км оттук, така че може да си представите в какви условия работим - нямаме технически персонал...
Имаме само една секретарка, нямаме даже шофьор, нямаме командировъчни да отидем на място да разберем нещата, разчитаме на помощ от българи, които биха могли за отидат на място в затвора, да видят какво е положението или да предадат писма на близките на тези български граждани", каза още Николов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!