П рофесорът по право в Софийския университет Георги Близнашки е категоричен, че конгресът на БСП е избрал за лидер на партията „най-комфортния“ за партийния елит сред деветимата кандидати за поста.
„Миков е удобен за всички фракции във върхушката на БСП, защото е сигурно, че той няма да предприеме радикални промени в партията. Ето защо конгресът избра „кандидата на статуквото“, който ще гарантира заеманите сега от отделните фракции позиции“, твърди Близнашки. Един дългогодишен апаратчик с опит в Изпълнителното бюро на БСП няма да позволи да се нарушат установените баланси между клановете в соцпартията и със сигурност Миков ще продължи курса, поет от Станишев, добавя той.
„Миков е конформист и никога не си е позволявал да критикува своите началници – и Станишев, и хората преди него. Това, с което изборът му успокоява върхушката в БСП, е нейната увереност, че новият лидер няма да я изненада“, твърди Близнашки. По-важното е обаче, че тези, които избраха Миков, не си дават сметка за обхвата на кризата в БСП - морална, политическа и идейна. Самият Миков не е в състояние да отговори на това предизвикателство, твърди изключеният от БСП бунтар Близнашки, колега на Миков в правния факултет на СУ.
Проблемите на една "Столетница"
Професор Близнашки признава, че Миков е значително по-умерен в сравнение с компанията на „ястреба“ Драгомир Стойнев, с който Миков се състезава до последния кръг за лидерския пост.
Известно е, че като министър в кабинета „Орешарски“, Стойнев бе успял да скара България и Европейския съюз с арогантната си проруска позиция по казуса Южен поток. „Миков няма да постави под съмнение европейската ориентация на България“, предполага социологът Кънчо Стойчев. Той също е съгласен, че Миков е носител на статуквото.
Неговите проблеми са свързани с единството в БСП, с нейния конкурент АБВ и с диалога с ГЕРБ и ДПС по националните приоритети, отбелязва той. Не в идеологията са проблемите на „Столетницата“, а във възрастовия състав на нейния електорат, твърди още социологът.
Според Кънчо Стойчев БСП го е закъсала и с партийното строителство: съществуващият апарат е стар и тромав. „На практика сега единна соцпартия в България няма. Има конгломерат от 28 БСП-та, колкото са областите на България. Но с избора на нов председател шансовете за добро представяне на предсрочните избори се подобряват и БСП ще запази второто си място“, казва социологът.
Нов лидер или разместване на стари мебели?
Политологът Антон Тодоров определено смята избора на Миков за удар в празното пространство и подарък за ГЕРБ в навечерието на предсрочните избори. „Миков е от най-близкото обкръжение на Сергей Станишев и е усвоил в детайли маниерите на предишния си шеф и методите му в апаратното властване. В човешки план Миков е една трагична фигура, на която й е отредено вместо Станишев да инкасира поредната изборна загуба на БСП“, смята Тодоров.
Политологът обаче предупреждава ГЕРБ да не бърза да се радва на подаръка от Позитано 20. След мащабното разграбване на публичните финанси през последната година съвсем вероятно е тя също да не успее да изкара пълен мандат във властта“, прогнозира Тодоров. „Взех от алкохола повече, отколкото той от мен - в тази мисъл на Чърчил се съдържа много от битието и житието на новия председател на БСП. Постен човек е Миков", добавя социологът. Включително заради това той очаква голям срив на БСП през мандата на Михаил Миков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!