П одхранваният от петрола авторитарен модел на руския президент Владимир Путин не е единственият, който може да донесе щастие и напредък на Русия и съседите ѝ, пише в коментарна статия в „Ню Йорк таймс“ (NYTimes.com) бившият грузински президент Михаил Саакашвили. (Вж статията)
Той посочва, че някога бедният и разяден от корупция руски съсед днес се нарежда на осмо място в Световния банков индекс по условия за бизнес, докато Русия е на 92-ро място.
Докато престъпленията и корупцията спъват Русия, според ЕС Грузия е най-сигурната и една от на-малко корумпираните страни в своя регион, продължава Саакашвили.
За да илюстрира недостатъците на руското управление в сравнение с предимствата на отворената демокрация, Саакашвили, който след приключването на президентския си мандат през 2013 г. прие пост в ръководството на Училището за право и дипломация на реномирания частен американски университет „Тъфтс“, прави сравнение между два близки до Сочи черноморски региона – Абхазия и Аджария.
Когато Сочи кандидатстваше за домакин на Олимпиадата, ние подкрепихме кандидатурата, като се надявахме Игрите да донесат мир и подобряване на отношенията. Вместо това Абхазия, която е международно призната част от Грузия, беше нападната и окупирана от руски войски няколко месеца, след като Русия спечели домакинството на олимпийските игри, припомня Саакашвили.
Столицата Сухуми и до днес е в руини,
а единствените строежи, които се виждат, са на руските военни бази, посочва бившият президент.
Той допълва, че Аджария, която е само на няколко километра на юг от Абхазия, но е под грузински контрол, процъфтява благодарение на чуждестранните инвестиции. Дори има повече луксозни хотели от Сочи и е много по-сигурно място.
Въпреки всичките пари, излети в Сочи, резултатите са много по-малки, отколкото бихте очаквали. Това е така, защото за да успееш в XXI век, ти трябва много повече от модела на Путин.
Игрите се провеждат на мястото, където през XIX век Русия извърши геноцид над местното население – кавказците бяха методично избивани или гонени в Турция. Тази рана още е жива, благодарение на днешното отношение на Кремъл към кавказците в този регион и жителите на Северен Кавказ. Руските лидери упорито отказват да се отнасят с хората в Чечения, Дагестан, Ингушетия като към равни. Кремъл се отнася с тези региони като към колонии, където трябва да подкупи елита и да потисне останалото население. Това поведение бе демонстрирано ясно през последните месеци, когато силите за сигурност увеличиха масовите арести на млади кавказци и взеха проби от слюнката на повечето мюсюлмански жени, защото правителството подозира, че дагестанка е виновна за самоубийствен атентат, взел 16 жертви. Този колониален подход може само да радикализира населението, подкопавайки усилията на Русия да задържи контрола в региона, пише бившият грузински президент.
„Г-н Путин греши, като смята, че Олимпийските игри ще заздравят хватката му върху властта“,
пише Михаил Саакашвили. Последния път, когато Русия беше домакин на Олимпиада, беше през 1980 г. и тогава също събитието трябваше да демонстрира триумфа и превъзходството на съветската власт, разсъждава той.
Има стряскащи прилики между Игрите тогава и сега. И тогава властите на разрешаваха на немосковчани да влизат в града, както сега хората от Сочи са изолирани от Олимпиадата. Путин веднъж каза, че разпадането на СССР е най-голямата геополитическа катастрофа на XX век, но явно той все още не разбира защо това се е случило. Точно както Путин сега, съветските лидери тогава пренебрегнаха нуждата от модернизация.
Днешна Русия едва се крепи на ръба на рецесията,
въпреки увеличаването на цените и износа на петрол, а между мечтите на хората вътре и извън Русия за по-добро бъдеще и усилието на г-н Путин да възкреси миналото има дълбоко противоречие, подчертава още Саакашвили.
В резултат на това
съдбата на г-н Путин може да се реши на мразовитите улици в Киев,
а не в Сочи, смята бившият грузински президент.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!