С егашната ситуация с банките е изкуствено създадена - от действия и бездействия на държавни институции.
Това каза пред Нова ТВ Мартин Димитров, който е бивш председател на икономическата комисия в парламента.
"През 2008 г. имаше финансова криза. Тогава много банки е ЕС и САЩ имаха проблеми. В България нито една банка нямаше проблем тогава. Нашите банки издържаха стрес-тестовете на финансовите проблеми”, добави Мартин Димитров.
По думите му сегашната ситуация е изкуствено създадена – от действия и бездействия на държавни институции.
"Очаквам ситуацията да се успокои. Правителството и Централната банка направиха всичко възможно това да се случи. Това е, което може да се направи сега – да се каже, че държавата седи зад всяка банка и няма да позволи фалити. Хората трябва да знаят, че всеки депозит до 100 000 евро е гарантиран от държавата”, каза още Димитров.
В следващия парламент трябва да има комисия, която да разследва причините за ситуацията, която се получи, каза той.
Димитров и Георги Кадиев, бивш депутат от „Коалиция за България”, се съгласиха, че трябва да се изясни ролята на държавата в атаките срещу банки и дали са теглени депозити на държавни фирми не само от КТБ, но и от ПИБ.
Мартин Димитров обясни, че има Фонд за гарантиране на депозитите и зад всеки депозит стои държавата, без значение в коя банка е той.
"Дори и да има изтеглени депозити, които да надхвърлят тази сума, държавата и Централната банка застават със собствените си резерви, включително и самите банки имат много резерви”, допълни Кадиев.
По думите му когато има пожар, първо той трябва да бъде изгасен, а след това да се мисли кои са виновните. Той също е на мнение, че трябва да има подкомисия за контрол на финансовата система, включително и за действията на БНБ.
"Факторът на нестабилност в момента не е банковата система, а правителството, което трябваше да подаде оставка. Този инат е някаква политическа игра, която управляващите водят", смята Димитров. Според него една конкретна дата на оставка на кабинета би успокоило положението.
"След това идва служебният кабинет, а той има важна роля за стабилизирането на държавата", аргументира се той. Попитани защото това се случва при министър-председател финансист Кадиев отговори, че според него правителството не си е свършило работата.
"Аз също съм съгласен, че колкото по-скоро си тръгнат, толкова по-добре. Или имаш премиер който удря по масата, или няма смисъл от него", каза той.
"Премиерът не е човекът, който кара влака, а на въпроса „Кой?” отговор нямаше", заяви Димитров. БСП не кара влака, отговори бившия депутат от „Коалиция за България”.
Огнян Минчев: Ударът срещу банковата система е неуспешен
"Самият факт, че има валутен борд и самата ни принадлежност към Европейския съюз са създали едно ядро, което е достатъчно здраво, за да поема удари като този срещу банковата система. Този удар е неуспешен”, каза в „Здравей, България” по Нова ТВ политологът Огнян Минчев, който е и председател на „Прозрачност без граници”.
По думите му уязвимостта на българските институции се корени в политическия модел и в начина, по който функционират политическите институции.
"Системата е олигархична вече близо 15 години. Но през последната година се показа и способността на основните фигури директно да излизат на сцената на властта с преврати като този с „Костинброд”, с контролирането на изпълнителната власт и парламента, с поставянето и движенето на марионетки по сцената”, каза той.
Според него корпоративнотърговската групировка е тази, която движи фигурите на сцената. "Основната фигура е Ахмед Доган. Той седи начело на тази групировка”, заяви експертът. Той обаче не вярва, че Доган и хората около него са способни да направят такова нещо, ако е трябвало да действат само на собствените си импулси.
"В пъзела на една държава всеки един от елементите е достатъчно невинен докато не видим сглобен целия пъзел. Имам дълбочинен сценарии за битките на финансовата и политическа сцена”, допълни Минчев.
поред политолога това е геополитическа битка между Запада и Русия, а нашите политици са допуснали страната да се окаже в епицентъра на тази битка. „Целта е дестабилизация на България като слабо звено на ЕС”, каза още той и допълни, че това е битка, която не е българска.
Уважаеми читатели, коментарите към статията са спрени на основание Чл.152 „а” от Закона за кредитните институции.