Р уската централна банка (РЦБ) прекрати всекидневния контрол върху курса на рублата в началото на седмицата и остави поевтиняващата валута да се търгува свободно на финансовите пазари.
Руската валута загуби почти половината от стойността си спрямо долара тази година на фона на спада на цените на петрола и финансовата несигурност, породена от западните санкции, въведени срещу Москва заради ролята й в украинската криза.
Свободното падане на рублата не можеше повече да се обяснява от властите с усилията на РЦБ за ликвидна подкрепа на руските компании, засегнати от санкциите.
Само за октомври РЦБ похарчи над 27 милиарда долара, за да купува рубли. Много наблюдатели на пазара смятат, че руската валута е била мишена на спекулативна атака.
Освобождаването на курса на рублата е най-добрият начин да се спрат атаките срещу нея, защото за спекулаторите ще бъде много трудно да предвиждат какво ще се случи на пазара.
Този ход обаче би могъл и да създаде предпоставки за корупция, коментират анализатори. Причината е, че РЦБ не се е отказала тотално от намеса на валутните пазари. Финансовата институция обяви, че ще бъде в готовност да се намеси, ако се наложи да бъдат премахнати "заплахи за финансовата стабилност."
Тъй като курсът на рублата зависи от цените на петрола и е възможно да се наложи такава намеса, всяка информация за предстоящите действия на банката ще струва много пари, коментира икономистът Константин Сонин, цитиран от "Блумбърг Вю". По думите му тази възможност може да създаде силен натиск за корупция дори и в страни със силни институции.
Правителството на Путин няма интерес от силна рубла в момента - ниските цени на петрола затрудняват балансирането на бюджета, а износителите на петрол се оплакват от липсата на достъп до западните пазари. В такава ситуация девалвирането на валутата се превръща в приоритет.
Това, от което Путин не се нуждае обаче е паника сред руските граждани, защото това ще навреди на популярността му.
Така че ако Руската централна банка се грижи да ограничава нестабилността в курса и да спира спекулации с рублата, хората, разполагащи с вътрешна информация за предстоящите й намеси, ще могат да припечелват допълнително.
Русия все ще разполага със сериозен валутен резерв - 454,2 млрд. долара в началото на ноември.
Тя обаче ще изпадне в сериозни финансови затруднения, ако санкциите от Запада продължат и ако цените на петрола продължат да падат. Ако това се случи, Путин ще има сериозни затруднения да запази неограничената си власт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!