„Всички страни трябва да бъдат принудени да седнат на масата за преговори, вместо да отприщят още една война на Земята“, заяви руският премиер Дмитрий Медведев в интервю за „Ханделсблат“.
„Всякакви видове сухопътни операции, като правило, водят до постоянна война. Вижте какво се случи в Афганистан и редица други страни. Аз дори няма да дам за пример бедната Либия,“ каза Медведев.
„Американците и нашите арабски партньори трябва да помислят добре - дали искат постоянна война? Да, те мислят, че могат много бързо да я спечелят? Това е невъзможно, особено в арабския свят. Всеки се бори срещу всички там“, допълни Медведев.
Интервюто беше публикувано в навечерието на срещата на Международната група за подкрепа на Сирия в Мюнхен, на която беше постигнато споразумение за прекратяване на военните действия след семдица.
Истината за това, което става в Сирия, е, че Русия спечели войната. Сирийските правителствени войски, подпомогнати от руската армия, вероятно до седмица ще превземат ключовия район на град Алепо, напълно прекъсвайки всякаква възможност за намеса на Турция в конфликта.
Междувременно кюрдските сили завзеха авиобазата край град Азаз, близо до турско-сирийската граница.
“Ако Алепо падне“, предрече Натали Нугайред във в. „Гардиън“, „злокобната война в Сирия ще поеме в нова посока, с редица трайни последици не само за региона, но също и за Европа.“
На практика операцията на руско-сирийските сили ще сложи край на подкрепяната от Запада и Турция опозиция в Сирия. Много от противниците на режима на Башар Асад ще поемат към бежанските лагери, а оттам вероятно към Европейския съюз.
Руското присъствие на южната турска граница ще стане постоянно, тъй като войната срещу терористите от „Ислямска държава“ продължава, независимо от плановете за примирие. Никой не включва „Даеш“ в тях.
Междувременно Русия започна военни учения в Черно море. Те включват маневри за противодействие на далекобойни оръжия. Става въпрос за операции, които надхвърлят десетократно мащаба на провежданите в предходните месеци.
На място руският президент Владимир Путин заяви, че харесва това, което вижда и добави, че руската армия „показва най-добрата си страна, действа професионално и потвърждава готовността си надеждно да защитава югозападните части на Русия, включително Кримския полуостров.“
Турция е в безизходна ситуация. Ако нахлуе в Сирия, президентът Реджеп Ердоган рискува конфликт с Русия. Ако изчака, всякакви действия на турската армия ще бъдат фактическо нарушаване на постигнатото със съгласието на САЩ споразумение за примирие.
Така, със слабо завоалирани заплахи и демонстрация на въоръжена сила, Русия постигна своето и вече е важен играч в региона на Близкия изток, с който всички трябва да се съобразяват. Дори и Саудитска Арабия – най-големия конкурент на руските компании за петролните пазари на Европа.
Москва може да помогне за засилване на влиянието на Иран в противовес на кралството или да подкрепи сунитски Рияд, срещу желанието на Техеран да обедини всички шиити.
САЩ решиха, че Близкият изток вече не е толкова важен, след като добиват собствен петрол от шистови находища. След като президентът Барака Обама ограничи американското присъствие в региона, Путин с лекота зае ролята кукловод в Близкия изток, която в продължение на десетилетия беше монопол на Вашингтон.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!