П од заглавие „Защо хората тичат към банките?“ списание „Икономист“ помества в блог секцията на сайта си статия, посветена на събитията в България през последните няколко седмици, довели до проблеми за някои банки.
Според изданието това е най-тежката атака срещу банките от 17 години насам в
страната, измъчвана от „ширеща се корупция, слаба съдебна система и нестабилни правителства“.
Банковата криза се задълбочи заради политическата несигурност, констатира „Икономист“ и изрежда събитията, довели до споразумението между партиите за предсрочни избори, както и събитията, предшестващи атаките срещу третата и четвъртата по големина банки в България – КТБ и ПИБ.
След описание на мерките на държавните институции за оздравяване на банковата система и разрешението на ЕК да бъде оказана държавна помощ на банките, „Икономист“ цитира икономиста Георги Ангелов от Института за отворено общество в София, според когото причините за кризата не се крият в системата.
По думите на Ангелов банковата система е стабилна – с висока ликвидност и с едно от най-високите в Европа съотношения на капитал към адекватност от около 20%. По думите на българския експерт положението в България не е сравнимо с това в Кипър, където банките фалираха, а
българският проблем идва извън банковата система.
В кореспонденцията си от София „Икономист“ пише и за анонимните есемеси и разпространяването на слухове, предшествали струпването пред клоновете на ПИБ на опашки от хора. Изданието припомня, че българите имат горчиви спомени от 1996-97 г., когато за около година „потънаха“ цели 14 банки.
Докато засега не е известно кой се крие зад атаката срещу ПИБ, атаката срещу КТБ има по-очевидни причини, отбелязва списанието.
Според автора на материала причината е в публичния конфликт между банкера Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевски, който обяви, че Василев е поръчал убийството му. Василев пък се оплака, че е получавал есемеси със заплахи от втория.
Смята се, че Пеевски е изградил своята семейна медийна империя чрез кредити от КТБ, пише „Икономист“.
В заключение списанието посочва, че въпреки всичко това на 26 юни България е успяла да емитира облигации на стойност 1,49 млрд. евро, привличайки големия интерес на международните инвеститори.
Уважаеми читатели, коментарите към статията са спрени на основание чл.152 „а” от Закона за кредитните институции.