"Икономист": Турция вече не е блестящ пример
Реджеп Тайип Ердоган   
Източник: ЕПА/БГНЕС
11

П равителствата в Турция падат или заради това, че са много корумпирани, или защото генералите ги свалят (или и двете). През 2002 г., разочаровани от алчността и неспособността за управление на светските партии в страната, гласоподавателите избраха Реджеп Тайип Ердоган за премиер, като вкараха неговата умерено ислямистка Партия на справедливостта и развитието (ПСР, "АК парти" на турски, бел.ред.) в правителството, пише сп. "Икономист". 

Десетилетие по-късно АК, което означава "бял" или "чист" на турски, доказва, че в края на краищата не е толкова порядъчна и е замесена в един от най-големите корупционни скандали в съвременната история. 

На 17 декември полицията арестува около 50 души по подозрение в измами с търгове, тайни трансфери на злато за Иран и взимане на подкупи.

Сред задържаните бяха синовете на трима министри, кмет от ПСР, както и генералният директор

на втората по големина турска държавна банка "Халкбанк", в дома на който полицията откри 4,5 млн. долара, натъпкани в кутии за обувки. Разследването се доближи по-близо до Ердоган, когато прокурори наредиха втори обиск, който щеше да стигне до сина му, за когото се смята, че е забогатял чрез съмнителни сделки с имоти. 

Ердоган отговори, като отстрани от длъжност стотици полицейски началници, уволни прокурор, замесен в разследването и пренаписа законите по начини, които да позволят на правителството да спре разследванията за корупция срещу него. 

За обществото, което вече е разочаровано заради все по-авторитарните склонности на Ердоган, нищо от това не е успокоително. Ремонтът на кабинета, при който бяха отстранени министрите, чиито синове са в затвора, и Егемен Багъш, министъра за ЕС, който също бе замесен в скандала, не намали общественото недоволство. 

Междувременно сигурността на пазарите (жизненоважна за Турция, която зависи от притока на капитали) бе разклатена. Турската лира се срина с 5% спрямо долара, а Истанбулската фондова борса изгуби 10% от стойността си. 

На 31 декември Хасан Харми Йълдъръм, депутат от ПСР, подаде оставка в знак на протест срещу, както той се изрази, "обидите", нанесени от Ердоган срещу

Фетхуллах Гюлен, строг имам, който управлява глобална империя от училища, медии и благотворителни организации от Пенсилвания. 

Това увеличи броя на напусналите наскоро ПСР, която е разкъсвана от вътрешна борба, до седем. 

Дори и така, не изглежда вероятно да има цялостно разцепление. Подновените тиради на Ердоган срещу "чужди извършители на злини", ръководени от Израел и Америка, които той обвини за антиправителствените протести през юни, изглеждат все по-отчаяни. 

Сега той твърди, че обвиненията за корупция са скалъпени от тези сили и техните местни сътрудници от силната мюсюлманска общност, водена от Гюлен. Някои се съмняват, че мнозина сред прокурорите и полицаите в разследванията са лоялни на Гюлен и може да са мотивирани от възможността за отмъщение. 

Наричайки ги "паралелна държава" Ердоган прочиства последователите на Гюлен от държавните институции. Той обещава да закрие хиляди от подготвителните училища, притежавани от движението на Гюлен, известно под името "Хизмет". Те действат като основна база за вербуване и за приходи. 

"Те събират секс записи, за да шантажират членовете на нашата партия", твърди високопоставен представител на ПСР. Членовете на "Хизмет" разгневено отричат това. Въпреки това видеозаписи, на които се виждат хора, близки до Ердоган, участващи в извънбрачни креватни лудории, се предават от човек на човек. 

По ирония на съдбата

"Хизмет" и ПСР доскоро бяха съюзници в борбата за намаляването на влиянието на турските генерали.

Смята се, че свързаните с Гюлен прокурори и полицаи са събрали доказателства по делото "Ергенекон", което помогна за осъждането на стотици генерали и други високопоставени офицери за предполагаемо планиране на преврат. 

Изглежда тогава Ердоган не бе против, но сега силно се оплаква заради намесата на гюленистите в правосъдието. 

Кризата не представлява само борба за власт между ПСР и гюленистите. Тя отразява хроничната слабост на разклатената демокрация на Турция: оковани медии; политизирана съдебна система; дефектна, нелиберална конституция; липса на независим контрол над държавните сметки. 

Преизбран през 2011 г. Ердоган имаше истински шанс да поправи тези дефекти. 

Заради това, че не направи това, по-либералните му поддръжници се почувстваха разочаровани и предадени. Неговото все по-авторитарно управление

породи сравнения с президента на Русия Владимир Путин. 

Сега изглежда, че основната цел на Ердоган е да начертае пътя си към президентския пост, когато постът бъде освободен през август. 

Последните спорове правят по-малко вероятна възможността той да изпълни мечтата си за президентското място. Много неща зависят от резултатите от местните избори в страната, които ще се състоят през март. Основната опозиционна Народнорепубликанска партия (НРП) вярва, че сега има истински шанс да вземе Истанбул, най-големия град в страната. А гюленистите намекват, че може да подкрепят НРП. 

Изглежда най-сигурно за Ердоган ще бъде да свика предсрочни избори и да се кандидатира за четвърти мандат. За да направи това, той ще трябва да промени възможността за управление според партийните правила от максимум три мандата. Както вървят нещата, парламентарният имунитет може да бъде единственият изход на Ердоган. 

Онези, които сега обаче настояват за свалянето от власт на правителството на ПСР, трябва да мислят дълго и задълбочено. Народнорепубликанската партия остава слаба и разделена. Никой не знае зад какво стои тя. Старата крайнодясна Партия на националистическото действие е дори по-лоша. 

Кюрдите в страната със сигурност искат ПСР да остане на власт, тъй като въпреки всичките си грешки, Ердоган е първият турски лидер, преговарял открито с Абдуллах Йоджалан, кюрдският бунтовнически лидер, който е в затвора. 

Прекратяването на огъня, обявено през март, все още е в сила. На следващите избори турците вероятно ще трябва да изберат по-малкото зло. Това все още вероятно е ПСР.

Коментари 11
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

11 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
<p>БСП решава днес дали ще участва в кабинет</p>

БСП решава днес дали ще участва в кабинет

България Преди 1 минута

Преди дни Изпълнителната комисия на ГЕРБ възложи на Преговорния екип да продължи преговорите с БСП – Обединена левица и ИТН за съставяне на редовно правителство

<p>Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар</p>

Трагедия в Чехия: 6 жертви на пожар

Свят Преди 1 час

Пожарникарите са евакуирали около 30 души от ресторанта и съседния жилищен блок

<p>Един загинал и двама ранени при пожари у нас</p>

Един загинал и двама ранени при пожари у нас

България Преди 3 часа

Общо 52 пожара са били потушени за изминалото денонощие

ГКПП "Кулата"

Гърците идват на пазар в България

България Преди 3 часа

Горивата у нас са с по около 1 лев по-евтини

<p>Проходима ли е столицата след обилния сняг</p>

Каква е пътната обстановка в София след обилния сняг

България Преди 4 часа

Общо 170 снегопочистващи машини са извършили обработки с разпръскване на смеси и почистване на сняг на улици и булеварди, стръмни участъци и мостове

<p>Българското консулство: &bdquo;Да се молим за Ел Ей&ldquo;</p>

Българското консулство: „Да се молим за Ел Ей“

Свят Преди 4 часа

В българската православна църква в града ще бъде отслужен молебен за дъжд

Жан-Мари Льо Пен

Във Франция погребаха „дявола на републиката“

Свят Преди 5 часа

Сигурността беше засилена, с бариери и десетки полицаи на място

<p>Огненият ад в Лос Анджелис взе още жертви</p>

Огненият ад в Лос Анджелис взе още жертви

Свят Преди 5 часа

Противопожарните кранове в града пресъхнаха, седем съседни щата, федералното правителство на САЩ, както и Канада и Мексико изпратиха помощ

Зукърбърг: Белият дом ни крещеше заради ваксините

Зукърбърг: Белият дом ни крещеше заради ваксините

Технологии Преди 5 часа

Основателят на Meta отправи тежки обвинения към администрацията на Джо Байдън

тръмп зеленски

Как реагира Зеленски на обвинението на Тръмп към НАТО за нахлуването на Путин

Свят Преди 5 часа

Наскоро Тръмп заяви, че президентът Джо Байдън е отговорен за нахлуването на Русия

,

Комедия, хорър или драма: Какво казва любимият ви филмов жанр за вас

Любопитно Преди 5 часа

Всеки от нас има лични предпочитания в киното

<p>Опасно време: <span style="color:#ffbc00;">Жълт код</span> за сняг в неделя</p>

Опасно време: Жълт код за сняг в неделя

България Преди 5 часа

Вижте какво ще е времето в следващите няколко дни

<p>Автобус се преобърна на магистрала в Германия, има загинали (СНИМКИ)</p>

Автобус се преобърна на магистрала в Германия, има загинали

Свят Преди 13 часа

Трагедията се разиграла на изход от магистрала А11

<p>Какво се случва със сирийските бежанци в Турция (ВИДЕО)</p>

Какво се случва със сирийските бежанци в Турция

Свят Преди 13 часа

След напускането на Асад около 35 000 сирийци от общо близо четирите милиона, живеещи в Турция, вече са се завърнали в родината си

Осъден на смърт поиска да не се отлага екзекуцията му

Осъден на смърт поиска да не се отлага екзекуцията му

Свят Преди 14 часа

Той е решил да стане донор на бъбреци