Е кспулсирането на роми от страните членки на ЕС няма да осигури трайно решение на проблема с етническите малцинства в тези държави. Такъв извод прави френската версия на американския информационен сайт "Хъфингтън пост" в статия за положението на малцинствата в Европа и по-специално на ромите в България.
Изданието напомня, че щом циганите в България са български граждани, значи са и граждани на Европа, а ромите са най-голямото малцинство в ЕС - 10 млн.
Когато България приема бежанците от гражданската война в Сирия, пристигащи през Турция - с голямо напрежение за българските финанси и държавните структури, това не поражда никакви коментари в медиите и ЕС ѝ отпуска незначителна помощ (10 млн. евро от европейския фонд за бежанците през 2013 г.)
И напротив, ако става дума един обществен въпрос да бъде върнат обратно на "границата" на ЕС, България изведнъж се появява в новините, но свързвана по-скоро с негативни неща и разглеждана опростенчески - като негодна за интегриране в шенгенското пространство от 1 януари догодина заради лошата ѝ политика за интегриране на ромите, отбелязва "Хъфингтън пост".
Румънците и българите не идват във Франция заради социалните помощи, твърди френският електронен в. "Тераеко", като се позовава на доклад, изготвен за Европейската комисия от консултантската група ICF-GHK.
Отварянето на границите доведе до умерен приток от други държави в общността; имигрантите работят повече от местните хора; те дават по-голям принос от ползите, които извличат, пише "Тераеко".
Чуждестранните посетители и временните имигранти струват на британската Национална здравна служба 2 млрд. паунда годишно, пише в "Дейли мейл", като се позовава на официален доклад.
Първата всеобхватна оценка на"здравния туризъм" сочи, че истинската цена за данъкоплатците е 100 пъти по-висока от предните оценки.
В доклада се съдържа изводът, че службата за здравеопазване на Великобритания е "една от най-щедрите в света".
Открити са дори доказателства, че роднини на имигранти се възползват от визитите си във Великобритания, за да получат безплатно лечение, пише "Дейли мейл".
Изследването сочи, че 388 млн. паунда отиват за чуждестранни пациенти, които би трябвало да си плащат за получените здравни услуги, но парите никога не са събрани. Здравните туристи - тези, които пътуват до Великобритания, единствено за да получат лечение - струват около 300 млн. паунда.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!