П риказките, че нищо особено не се е случило в българската икономика след като сме членове на Европейския съюз, не са верни.
Брутният вътрешен продукт за 2015 г. в номинално изражение, около 86 млрд. лв., значително превишава този от 2006 г., който е 54 млрд. лв. коментира професор Христина Вучева, вицепремиер и министър на финансите в първото служебно правителство (1994-1995 г.) на България.
Според нея данните показват, че през 2015 г., както и през предходните няколко години, не може да се говори за криза. Може да се коментира единствено дали темповете на растеж са ни достатъчни с оглед на заявената от години амбициозна цел за приближаването ни до средното равнище на страните-членки на ЕС и догонване на средните европейски доходи.
Отговорът е отрицателен – резултатите ни не са достатъчни за тази позабравена цел. Това обаче не означава, че не сме постигнали напредък през годините след 2007 г. Според данните на европейската статистика в началото доходите ни са били около 32 % от средното за ЕС равнище. За 2014 г. това съотношение е вече 45%, което обаче все още ни определя като най-бедната страна в ЕС.
Брутният вътрешен продукт за 2015 г. в номинално изражение, около 86 млрд. лв., значително превишава този от 2006 г. Стойността на произведеното от икономиката за 2015 г., въпреки че данните не са окончателни, надхвърля и отчетените за 2010 г. 73 млрд. лв., както и за всяка от следващите години.
Тези данни показват, че приказките, че нищо особено не се е случило в икономиката след като сме членове на ЕС – не са верни, категорична е Вучева.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!