В проекта за държавен бюджет за 2015 г. значително е подценена приходната част, а разходната част е несъразмерно висока спрямо нереформираните администрация и системи, структурни звена, обхват и качество на предоставяните публични услуги, регулативни режими и т.н.
Това се казва в становище на Българската стопанска камара (БСК) по проекта за държавен бюджет за следващата година, което ще бъде представено на днешното заседание на Националния съвет за тристранно сътрудничество.
Според ръководството и експертите на БСК в проектобюджета не са предвидени разходи за регионална кохезия съгласно европейските изисквания.
Освен това не е изяснено разходването на публичните средства за създаване на нови устойчиви работни места и за нарастване на БВП.
Не е изяснена динамиката и политиката на бюджета за 2015 г. по проблемите във финансовата система, в това число връзка между новите държавни заеми, фискалния резерв, заемните средства, предоставени на банки и на Фонда за гарантиране на влоговете в банките, средствата за покриване на бюджетния дефицит и т.н., заявяват още от БСК.
Липсва бюджетиране на проектите за реформи в отделните сфери на общественото ни развитие, в съответствие с Програмната декларация на правителството и управляващото мнозинство
Липсват индикатори за следене на ефективността на разходване на публичните средства – основна слабост на всички предходни бюджети, се казва още в становището.
В заключение, управителният съвет на БСК не приема предложения подход при изготвяне на проекта на Закон за Държавен бюджет на България за 2015 г., защото не отговаря на Програмната декларация на парламентарното мнозинство и на правителството и предвидените реформи, а единствено узаконява несъразмерно увеличение на разходите.
Проектобюджетът за 2015 г. не е бюджет на реформи, както обещаха управляващите в програмната си декларация,
заяви по-рано днес пред БНР директорът на БСК Божидар Данев. "Особено ни безпокои тази консервативност за бюджетните прогнози през 2016–2017 г. Ако първата година не станат реформите, обикновено практиката показва, че правителствата нямат смелост след това да проведат тези реформи", добави той.
Божидар Данев каза, че категорично не подкрепят мнението на синдикатите за увеличение на минималната работна заплата.
В БСК смятат и че предвиденият за догодина икономически ръст е твърде скромен – 0,8%. Само за 9-месечието в момента имаме ръст от 1,6% от БВП.
"Потреблението е силно разширено, т.е. ние стъпваме на едва движеща се икономика и трябва да запазим тази скорост. Изведнъж искаме тази скорост да бъде срутена и да стигнем до 0,8%", заяви Данев.
Според председателя на БСК предвиденото в бюджета 10% съкращение на разходите за работни заплати на държавната администрация няма да намали реално броя на чиновниците. По думите му администрацията трябва да се намали с 10 хиляди души.
От Българската стопанска камара са категорично против обединяването на НАП и Агенция "Митници".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!