Е ксперти и дипломати смятат, че в Саудитска Арабия е започнала борба между двамата принцове престолонаследници в труден за кралството момент, когато то е изправено пред сериозни предизвикателства от вътрешен и външен характер.
От няколко месеца има осезаемо напрежение между 56-годишния принц престолонаследник Мохамед ибн Найеф - министър на вътрешните работи и началник на службата за борба с тероризма - и 30-годишния Мохамед ибн Салман - син на краля и министър на отбраната.
Двамата мъже по протокол са съответно първи и втори по реда за наследяване на крал Салман, който се възкачи на престола през януари на 79-годишна възраст.
Въпреки че не се усеща в публичното пространство на потайното кралство, конфликтът между двамата "води до обезпокоителни политически решения у дома и в чужбина", подчерта Фредерик Уери, специалист по Саудитска Арабия от фондация "Карнеги".
Той цитира по-конкретно "безотговорната" намеса на Саудитска Арабия в Йемен и строгата политика на национално ниво, далеч от желаните реформи в тази страна съюзник на Запада.
Напрежението между двамата принцове се изостри, след като през април изненадващо бе отстранен принцът престолонаследник Мукрин, който бе посочен за бъдещ наследник на трона от предшественика на крал Салман, Абдула Ал Сауд, който почина през януари.
"Мнозина възприеха това като един вид държавен преврат", който позволява на един клон на династията Сауд да обсеби властта", подчерта Стефан Лакроа, специалист по Саудитска Арабия в университета по политически науки "Сианс по" в Париж.
Никога досега наследник на трона не е бил лишаван от този си статут, въпреки че кралското семейство свали от власт крал Сауд през 1964 г.
Случаят с Мокрин показва, че "статутът на заместник на престолонаследника е несигурен". Това обяснява защо Мохамед ибн Салман не спира да засилва властта си, отбелязва западен дипломат.
Освен поста в министерството на отбраната, този принц председателства основния съвет за икономическа координация на кралството и осъществява надзор над "Сауди Арамко" - петролния гигант на най-големия световен износител на суров петрол.
"Мохамед ибн Салман се сдоби много бързо с извънредна власт и влияние, което му позволява да дестабилизира противниците си, обясни Уери.
Заместникът на престолонаследника "трябва да заеме такава позиция, че да бъде незаменим след смъртта на баща си", защото се страхува какво ще направи с него Мохамед ибн Найеф, ако се възкачи на трона, смята дипломатът.
Мохамед ибн Салман "действа сякаш е посочен за престолонаследник, което естествено предизвиква напрежение", разкрива Лакроа.
Когато кралят уволни през септември държавния министър Саад ал Джабри, довереник на Мохамед ибн Найеф, това бе възприето от дипломати като нов признак за съперничеството с Мохамед ибн Салман.
Позицията на министъра на вътрешните работи обаче не изглежда застрашена, смятат те.
"Ако уволнят Мохамед ибн Найеф, това ще е все едно да се прострелят в крака", смята западен дипломат. "Той е уважаван човек и Западът му има доверие, особено за борбата с тероризма".
Мохамед ибн Найеф може да разчита на лоялността на ръководните кадри на страховитото министерство на вътрешните работи и повечето членове на кралското семейство биха подкрепили качването му на трона, смята друг дипломат.
"Ако искаха да се отърват от него, щяха да го направят изкупителна жертва и да му вменят вина за катастрофата по време на хаджа в Мека, която по официални данни отне живота на над 2200 богомолци, подчерта той.
Двама членове на династията Сауд се тревожат от поведението на Мохамед ибн Салман във войната в Йемен, където Рияд оглави арабска коалиция срещу проиранските бунтовници шиити.
"Цялата тази операция в Йемен бе започната, за да може той да заеме по-удобна позиция", смята Уери.
Но тази скъпа война, започната през март, се води в момент, когато кралството е съкратило разходите си. То черпи от валутните си резерви и трупа дългове, за да се справи с рекордния бюджетен дефицит, причинен от срива на цените на суровия петрол.
Някои спекулират, че кралството страда от тежък икономически срив, но "но не съзирам такъв катастрофален сценарий", подчерта дипломат. Ситуацията не е добра, но "още е контролируема", допълни Лакроа.
Експерти и дипломати са единодушни, че въпреки вътрешните противоборства династията Сауд, която съществува от 271 години, не е на път да се разпадне". "И преди са предричали края й по различни причини, но ето че тя е още тук - остров на стабилността в Близкия изток", подчерта един дипломат.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!