Oстрите реплики, които си разменят БСП и АБВ в контекста на приближаващите местни избори, са както борба за лявото пространство, така и опит за идентификация на формациите, коментира социологът Юрий Асланов пред БНР.
Онова, което е общо за поведението на двете формации, е претенция за доминиране на лявото, което е в криза и заради различната оценка за характера и мащаба на кризата и нейните перспективи.
"Всъщност може да се оприличи от страна на АБВ като заемане на позиции, очаквано изостряне на кризата в БСП и евентуален разпад според някои анализатори, което е претенция за наследството на БСП. От страна на БСП – донякъде високомерие, донякъде непреодоляване на гневност за това, че много дълго време БСП запълваше цялото ляво пространство и беше монополист в него", коментира Асланов.
От това няма да спечелят и двете партии, смята той.
Според него въпреки всичко диалог между двете партии е възможен, а и необходим, тъй като кризата е всеобхватна и дълбока.
"Събитията в нашата южна съседка Гърция показаха, че в най-голяма степен заплашени от съвременното развитие на процесите в света са именно левите традиционни партии. БСП и АБВ са свързани генетично дотолкова, доколкото те произхождат от БСП, това не са нови партии. В смисъл на това, те трябва да търсят нова идентичност, нова идейна проекция, ако щете вместо това тече някаква разправия, лидерска", коментира Юрий Асланов.
Според него, нито БСП, нито АБВ могат да родят нов ляв проект: Нито в БСП, нито в АБВ за момента има потенциал и енергия да бъде иницииран нов ляв проект.
"Просто е много тежка инерцията от миналото, има и умора. Възможно е да се появи нов проект в недрата на БСП, но той много бързо ще се провали, ако БСП предяви традиционните си претенции да го доминира и да го командва", каза Асланов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!