Б ългария се чувства застрашена заради кризата в Украйна, казва президентът Росен Плевнелиев в интервю, публикувано във френското сп. „Експрес“.
„Бихме били дори още по-застрашени, ако не се бяхме присъединили към НАТО през 2004 г. и към ЕС през 2007 г. Не бих могъл да благодаря достатъчно на всичко онези, които работиха за този цивилизационен избор, който е в основата на нашата сигурност. Защото, вярно, не нямам вече никакви илюзии за днешна Русия“, казва още той.
Плевнелиев посочва, че поведението на Русия в конфликта показва промяна на методите.
„Свидетели сме на нова политика, по-националистическа и агресивна,
в страните, които съветско време се наричаха „близката чужбина“, казва българският президент.
Според него най-напред в Крим, а сега и в Югоизточна Украйна Кремъл прилага преднамерена стратегия за дестабилизация.
„Кой е наред? Молдова? Балканите?“,
пита се президентът.
„Знаете ли, че от началото на украинската криза не минава нощ, без български изтребители да излетят, за да прехващат руски самолети, изпълняващи враждебни полети над Черно море? За два месеца българските изтребители, които действат в рамките на програмата на НАТО за въздушна отбрана (Air Policing), са изпълнили толкова спешни полети, колкото за последните 20 години. Това ли е новата нормалност? Това ли е Европа, която толкова искахме?“, пита Плевнелиев.
На забележка на журналиста Александър Леви, че в миналото страната ни е била представяна като „шестнадесета република на СССР“, дори и сега остава много русофилска, а политическата класа у нас е резервирана относно налагането на санкции срещу Русия, Плевнелиев отговаря, че действително България остава русофилска страна.
Той обаче подчертава, че
най-вече и преди всичко България остава проевропейска държава.
„Руският проект е антиевропейски по същината си, по ценностите си, по визията си за света и обществото“, каза Плевнелиев, припомняйки, че скъпият на Владимир Путин проект за Евразийски съюз, „простиращ се от Лисабон до Владивосток“ „изключва и отрича Европейския съюз“.
Президентът признава още, че е бил изненадан от реакциите на български политици, според които страната ни никога не бива да се противопоставя на Русия.
„Да не са забравили, че ние сме членове на ЕС? Че принадлежим на едно семейство и че трябва да защитаваме ценностите на това семейство, които, освен друго, включват толерантността и правовата държава?“, казва Плевнелиев.
Газът не бива да се използва като оръжие, допълва той.
„Най-общо в България, както и в Европа, виждам два начина за политическа реакция спрямо Русия:
има такива, които са движени от интерес, и други, които защитават ценности.
Но за какъв интерес може да се говори, като от едната страна законът се уважава, а от другата- не?“, обобщава държавният ни глава.
Запитан дали Европа проявява достатъчно твърдост към Кремъл, Плевнелиев отговаря отрицателно.
„Европа е пример за целия свят със своя хуманизъм и с демократичното си развитие, най-вече в източната част на континента. И именно това е заплашено от украинската криза – защото става дума не само за Украйна, но за самото оцеляване на ЕС.
Ако отстъпим днес, нашият съюз не само ще бъде дестабилизиран, но и делегитимиран като демократичен модел
в очите на всички, които мечтаят някой ден да се присъединят към него – имам предвид преди всичко нашите съседи на Балканите“, подчертава Росен Плевнелиев.
„Най-лошият кошмар би бил, ако хората в югоизточна Европа отново бъдат понижени в ранг на жители на зона втора класа, на периферията на Европа. Това би било връщане в XIX в. А това е именно, което иска Кремъл.
Ние, европейците, трябва да покажем, че сме научили уроците от миналото. Не великите сили трябва да решават за Украйна, а самите украинци. При това – в честни и свободни избори и – защо не – в референдум за териториалната цялост на страната“, завършва интервюто си Плевнелвиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!