48-годишният режисьор и продуцент Нидал Алгафари работи за предизборните кампании на левицата още от 1991 г. без прекъсване. През 2014 г. той за първи път ще подкрепя друг политически проект - този на експрезидента Георги Първанов, чието движение АБВ ще се яви със собствена листа на предстоящите европейски избори.
На пресконференция в НДК Първанов представи екипа си и уточни, че няма да напуска БСП. Просто ще се яви с алтернативна листа на предстоящите избори за европейски парламент и ще има готовност да направи същото и за евентуални предсрочни парламентарни избори.
"Аз също оставам в БСП", каза за "Дойче веле" Нидал Алгафари. Той добави, че това е ситуация, която е "много трудна за обяснение" - от една страна си член на една партия, а от друга - ще работиш за друг на изборите.
"Но това не е ситуация, създадена от нас. Ние нямаме противоречия с идеологията, нито с повечето хора, нито пък мислим, че БСП е лоша партия. Нашият проблем е ръководството на социалистическата партия. Направихме всичко възможно да решим проблемите си вътре в партията, но не можахме да се справим с апаратните игри на Станишев. Затова се стигна дотук".
Нидал Алгафари твърди, че левият вот има огромен потенциал, състоящ се не само от "твърдото ядро" с около 120 000 души" : "Има още около 600 000 души, които са ляво ориентирани и по-скоро не са политически представени. Те мечтаха навремето с Петър Дертлиев, после мечтаха с Евролевицата. Кой ги представлява сега тези принципно леви хора? Не е вярно, че искаме да разцепим БСП, ние просто се прибавяме към лявото, то има нужда от това", казва Алгафари.
По думите му АБВ разчита на авторитета на своите членове, които са подбрани по следния критерий: да нямат петна в биографията, да не са участвали "в разгрома и разпада на тази държава", да няма дори и слух за това, че са забъркани в някаква корупционна схема.
Непрозрачни назначения
Нидал Алгафари твърди, че назначението на Делян Пеевски за шеф на ДАНС е само поредният щрих в дълга поредица необясними и взети на тъмно решения на ръководството на БСП. Повечето от тях са кадрови:
"Не разбирам как така от МОЯТА партия, при това в избирателния район на Станишев, беше издигнат за кандидат-депутат човек като Петър Курумбашев, който навремето викаше със СДС "Червени боклуци!", а после беше в щаба на Петър Стоянов и работеше срещу кандидата на социалистите. Той ми се сърди, но моето отношение не е изобщо срещу Курумбашев. То се отнася до начина, по който председателят на БСП реди листи и лансира хора. А също и за начина, по който прави политика.
След като се събра с ДПС той пределно ясно заяви, че ще се работи прозрачно, а не с мракобесните похвати на предишното управление. След това обаче започна да спуска на Орешарски хора, които да се назначават. Най-вече Делян Пеевски. Човек, против когото гласуваха 35 души от парламентарната група на социалистите. Но тогава Станишев прекъсна дебатите и наложи гласуване ан блок".
Нидал Алгафари уточнява, че "няма нищо против човека Делян Пеевски", когото не познава. "Този човек още не е получил шанс да покаже какви умения има. И не мога да повтарям за него лично това, което вестниците пишат по негов адрес. Аз съм против непрозрачното и силово взето решение той да бъде наложен".
Случаят "Атака"
Едно от най-силните противоречия с ръководството на БСП е случаят "Атака". За Нидал Алгафари е абсолютно неприемливо председателят на ПЕС да влиза в коалиции с хора, "които бият молещи се мюсюлмани или пътници в самолет". Според пиара на АБВ Станишев е превърнал БСП в заложник на абсолютно неприемлива партия.
"Когато се видя, че резултатът от изборите е 120:120 ръководството на БСП трябваше да се откаже от невъзможни компромиси и да предизвика нови избори. Тогава щеше да получи и много по-голяма подкрепа, вместо да оформя образа на партия, която "иска властта на всяка цена". АБВ е категорично против "Атака" и подобни на нея ксенофобски формации, става ясно от думите на Нидал Алгафари.
Външната политика
В очите на АБВ външната политика на новото движение е прогнозируема с лекота чрез хората, които участват в него. "Ивайло Калфин е с твърда проевропейска ориентация, а Георги Първанов е известен с това, че убеди собствената си партия да приеме членството в НАТО. Тогава се твърдеше, че това ще му струва главата, но прогнозата се оказа невярна", спомня си Алгафари.
Външната политика обаче не е нещо, което движението е избистряло. По въпроса за отношенията с Русия например Нидал Алгафари предостави само личното си мнение: "Русия е огромна сила, която не може да бъде пренебрегвана, нито обиждана. Но пък България в никакъв случай не бива да бъде неин придатък."
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!