САЩ и Русия: военни учения и отрова
Американски вонен по време на учение в ледените води на езеро в Латвия   
Източник: ЕПА/БГНЕС
259

Т риста американски десантчици може да пристигнат скоро в Лвов, западна Украйна, за военни учения с украинската армия. Пристигането на войниците, за което бе сигнализирано преди няколко седмици и за което в понеделник намекна командващият на 173-та въздушно-десантна бригада - частта, която ще предостави войниците, ще бъде важно събитие в украинската криза. Независимо колко са малко или каква е мисията им, това все пак са американски бойни сили.

В момента на пристигането им САЩ ще са предприели стъпка към открито разполагане на бойни сили в Украйна, нещо, което не се е случвало, и това ще изведе отношенията с Украйна на ново равнище. То е сигнал към руснаците, че Украйна, колкото и да е неофициално, е вече в специални отношения със САЩ.

Същевременно започват военни учения в Черно море с участието на американски боен кораб и крайцер, както и на румънски, български и турски сили. Става дума за напълно рутинни учения, но при сегашните обстоятелства онова, което е било рутинно, придобива специално значение.

Руските сили също извършват военни учения в Южна Русия, Северен Кавказ, включително в Армения, Абхазия и Южна Осетия. Което е по-важно, ученията ще се разпрострат до Крим. Те са фокусирани върху противовъздушната отбрана.

Важно е също това, че и НАТО, и Русия участват във военни учения в балтийския район. Армиите извършват учения през повечето време, но контекстът е всичко.

Преди руско-грузинската война през 2008 г. САЩ участваха в учения с грузинските сили, а руснаците провеждаха военни маневри на север от Грузия. Американците си заминаха след края на ученията. Руснаците останаха на място и използваха ученията като претекст да нахлуят в Грузия.

По подобен начин онова, което е било рутинно преди, не е задължително да е рутинно в този момент. САЩ дадоха да се разбере, че може да изпратят малка сила в Украйна. Руснаците лесно може да възприемат това като прелюдия за по-голяма сила.

Николай Патрушев, шефът на Руския съвет за национална сигурност, казва: "САЩ финансират политически групи под маскировката на подкрепа за гражданското общество точно както финансираха цветните революции в бившия Съветски съюз и арабския свят. Същевременно САЩ използват санкциите заради конфликта в Украйна като инструмент за предизвикване на икономически проблеми и на недоволство. Ясно е, че Белият дом разчита на рязко влошаване на жизнения стандарт на руснаците и масови протести."

Други в Русия отправят обвинението, че САЩ се опитват да свалят президента Владимир Путин или че ЦРУ е убило опозиционния лидер Борис Немцов, за да предизвика протести. Междувременно САЩ допускат, че Путин е наредил убийството на Немцов. Атмосферата става все по-отровна.

При сегашните обстоятелства дори военни учения може да бъдат приети сериозно заради последиците им. Американските учения в Украйна и Черно море може да бъдат сметнати като генерална репетиция за военноморска операция и увеличаване на въоръжените сили.

Поставяйки ударението върху противовъздушната отбрана, американците намекват за възможността от руско придвижване на запад. Ако руснаците нападнат Украйна и американците решат да им се противопоставят, първоначалните налични средства биха били въздушните сили, предназначена за удари по струпване на бронирана техника.

Руският отговор не е собствената й въздушна сила, която е ограничена, а по-скоро мобилните й стратегически ракети "земя-въздух", с които да отреже достъпа на самолети в небето над нападателите. Така че от всички учения, които може да предизвикат потенциално безпокойство в САЩ по отношение на руските намерения, изпробването на този потенциал може да извади призрака на потенциална руска инвазия в Украйна.

Налице е, разбира се, известна празнота в цялата тази реторика и маневриране. Сега не е 1980 г., когато и двете страни обучаваха и развръщаха многобройни сили. САЩ планират да изпратят батальон от десантчици. Това наистина не е много. Руската армия е сянка от армията от съветско време и способността й да се придвижва дори при минимална съпротива е ограничена.

В същото време реториката и обвиненията, които са непропорционални на наличните сили, си струва да бъдат отбелязани. Шефът на Руския съвет за национална сигурност на практика обвини САЩ, че се опитват да парализират Руската федерация. Американците казват, че руснаците са нарушили територията на суверенна държава и трябва да бъдат отблъснати. А убийството на Немцов предизвика обвинения както срещу руската ФСС, така и срещу ЦРУ.

Трудно е да се разбере как всяка от страните защитава позициите си; това се е превърнало в американско-руска конфронтация. И двете страни са заели враждебни позиции. Нито една не е в позиция да започне война, но и двете са способни да водят война. Очаквахме нова Студена война между САЩ и Русия, но сме изненадани от скоростта и жлъчта, които обграждат тази конфронтация. Липсва силата, която да отговаря на тази жлъч, но имайки предвид напрежението, никой не може да е сигурен, че тази сила няма да бъде събрана. 

Коментари 259
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

259 коментара
 
Дете пита баща си: — Тате, като беше малък имаше ли компютър? — Не – отговаря бащата. — Джиесем? — Тате, а динозавър виждал ли си?
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Хиляди излязоха на шествие в подкрепа на Украйна в Лондон (СНИМКИ)

Свят Преди 52 минути

Русия нахлу в Украйна на 24 февруари 2022 г

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

Васил Терзиев: Действията на всички, които вандализираха сградата на ЕК, са срам

България Преди 1 час

Недопустимо е насаждането на страх и омраза, добави той

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

„Не искам да живея като Рапунцел“: Риана откровено за тъмната страна на славата

Любопитно Преди 3 часа

Певицата разкри как се бори с изолацията на славата, желанието си за нормален живот и безусловната си подкрепа към A$AP Rocky

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Един убит и двама ранени при нападение с нож във Франция

Свят Преди 3 часа

Предполагаемият извършител е 37-годишен мъж, който фигурира в регистрите като потенциален терорист

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Мицотакис проведе телефонен разговор със Зеленски

Свят Преди 4 часа

Гръцкият премиер е информирал украинския президент, че в понеделник ще участва в лидерската видеоконференция

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Адвокатът на Пъф Деди се оттегля от защитата му

Любопитно Преди 5 часа

През май срещу рапъра бе заведено дело по обвинения в сексуален трафик и рекет

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Сеизмичната активност в зоната на Санторини постепенно отслабва

Свят Преди 5 часа

Експертите отбелязват, че от 15 февруари насам не е наблюдаван нов микросеизмичен пик

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

Пуснаха под гаранция директорката на 37-о училище в София

България Преди 6 часа

Тя беше задържана в петък в момент на получаване на подкуп

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Снежна буря в Истанбул отмени полети и затвори Босфора

Свят Преди 6 часа

Според прогнозите се очаква на места в района да се натрупа до 40 см снежна покривка

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Тръмп към Мъск: Бъди "по-агресивен" в съкращенията на служителите си

Свят Преди 7 часа

"Да направим Америка отново велика!", написа Тръмп изцяло с главни букви в своята социална платформа Truth Social

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

19-годишен сириец е заподозреният за атаката при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 7 часа

Тридесетгодишен испански турист бе тежко ранен при нападението

Почина майката на Notorious B.I.G.

Почина майката на Notorious B.I.G.

Свят Преди 8 часа

Волета Уолъс почина на 78-годишна възраст

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Тяло на скиор беше открито във Френските Алпи

Свят Преди 8 часа

Тялото на 23-годишния мъж все още не е официално идентифицирано

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Германия засилва присъствието си в Балтийско море с нови патрулни кораби

Свят Преди 8 часа

НАТО и ЕС подозират саботаж от страна на Русия и Китай, които официално отхвърлят обвиненията

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Част от ракетата Falcon 9 на SpaceX падна в двор на къща в Полша

Свят Преди 9 часа

Отломки от Falcon 9 са паднали и на други места в страната

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Официално: Разводът между Дженифър Лопес и Бен Афлек вече е факт

Любопитно Преди 10 часа

Съдия от Лос Анджелис одобри споразумението им за раздяла от 6 януари