С табилността на държавното управление е цел, която ще преследваме още дълго време.
Това коментира на пресконференция политологът Огнян Минчев, председател на "Прозрачност без граници" в България.
"Стабилността на държавното управление е функция от обществено-икономическа стабилност и прозрачност на работата на институциите.
Нито една от тези предпоставки не съществува, за да прогнозираме стабилни правителства", мотивира се той. По думите му
спада мотивацията на политическата класа и институциите да се реформират
и да регламентират прозрачността на своята дейност и България пада надолу в индекса за възприемане на корупцията.
На основата на тези неоспорими факти можем без особен риск да прогнозираме, че стабилност на държавното управление в България е цел, която ще преследваме още дълго време, е мнението на политолога.
Асоциацията, която отбелязва 15 години от създаването си, отчете, че откакто съществува е алармирала политическата класа, медиите и обществеността за незавидните резултати, които страната получава в редица международни изследвания.
Индексът за възприятие на корупцията показва липсата на напредък в тази област - през почти целия изследван период индексът на България варира около едни и същи стойности, които са значително по-ниски от средните за ЕС. България традиционно заема последните места в класацията, наред с Румъния и Гърция.
Актуалните резултати от Световния корупционен барометър на "Трансперънси Интернешънъл" за 2013 г. показват ниска степен на готовност на българските граждани да подават сигнал за корупция (61%) в сравнение с общите резултати от глобалното изследване - 69%.
Има спад в готовността на хората да сигнализират за корупция - през 2010 г. такава готовност са декларирали 71,3% от българите. На въпрос защо не биха подали такъв сигнал 59% от хората посочват, че това нищо няма да промени, 28% се страхуват от репресия, а 13% не знаят къде да подадат сигнала.
От асоциацията подчертаха, че един от приоритетите им ще продължава да бъде засилването на гражданския контрол и припомниха, че още от 2006 г. съществува Център за правна консултация на пострадали от корупция, към който има и безплатна телефонна линия 080011224. Досега организацията е предоставила консултация по 1345 сигнала.
Акцент в работата на "Трансперънси интернешънъл- България" е и темата за купуването на гласове на избори и от организацията заявиха, че няма да се отказват от тази битка.
Още от 1990 г. това е сериозен проблем, когато ставаше дума за малцинствени общности и местни избори, коментира Огнян Минчев. Според него купуването на гласове е било упражнено масово през 2005 г. и на национални избори.
От асоциацията настояват и за приемане на закон за лобизма. Темата за лобизма трябва да намери своята регламентация и това явление да бъде поставено в рамки, които са приемливи за обществото, посочи Калин Славов, изпълнителен директор на организацията.
Друг проект на "Трансперънси интернешънъл- България" е наблюдение на дейността на комисията за конфискуване на имущество, придобито от престъпна дейност.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!