Как ще повлияят скъпият франк и евтиният петрол на България
Източник: Thinkstock/Guliver
14

В последните седмици се наблюдават динамични процеси на валутните пазари. След драстичното поскъпване на швейцарския франк през миналата седмица станахме свидетели и на ново обезценяване на еврото.

Според финансови анализатори, които БТА потърси за коментар, тези процеси ще имат разнопосочно влияние върху икономиката ни - слабото евро ще се отрази благоприятно най-вече на фирми, търгуващи с трети страни.

Стоките, купувани в долари обаче ще поскъпват.

В същото време ниските цени на петрола ще имат положителен ефект върху икономиката ни, но влиянието им отново няма да е толкова силно заради скъпия долар - валутата, в която се търгува петрола, коментираха анализатори.

Според тях всички тези разнопосочни процеси няма да се отразят толкова силно върху страната ни, че да променят съществено прогнозата за икономическия растеж през 2015 г.

Александър Николов, мениджър и анализатор във финансова група "Карол", коментира, че голямото движение на швейцарския франк, който значително поскъпна към еврото и към долара, е било естествено пазарно движение, след като Националната швейцарска банка е престанала да поддържа националната валута на изкуствено ниски нива.

След решението на Европейската централна банка да изкупува държавни ценни книжа в големи количества пък сме свидетели на много голямо поевтиняване на еврото, добави Николов.

Според него поевтиняването на еврото не е само заради решението на ЕЦБ, а е част от низходящ тренд, продължаващ няколко месеца.

Пазарните участници са настроени и занапред да има слаба европейска валута поради това, че в Европа, заради икономическите проблеми, се очакват повече парични стимули за икономиките, коментира Николов. Тези действия ще дадат негативна посока за валутата, добави той.

Финансовият анализатор поясни, че европейските икономики изостават спрямо американската икономика в последните години.

Пазарите в САЩ се възстановиха след финансовата криза през 2008 г, но в Европа не наблюдаваме в същия размер възстановяване, напротив - растежът в ЕС е силно ограничен, каза Николов. Затова решението на ЕЦБ цели да увеличи паричната маса, за да увеличи икономическия растеж на еврозоната.

Когато има повече пари в обращение, се смята, че хората повече ще харчат, ще насочват повече пари за инвестиции, а това пък води до обезценяване на съответните валути, посочи експертът.

Според Николов отражението на тези процеси върху българската икономика ще е ограничено.

Износът на български компании е предимно за страни от ЕС, а българският лев е с фиксиран курс към еврото. Така поевтиняването на еврото не ни влияе пряко.

Вносът и износът обаче, които не са свързани с евро, а с долар ще бъдат положително повлияни от спада на единната валута и високите стойности на долара.

В същото време, ако вместо да се повиши, курсът на долара бе паднал, сега щяхме да се радваме на много по-ниски цени на бензина в България, докато сега, макар и да има понижение спрямо предишните месеци, то не е толкова голямо спрямо цената на петрола, коментира Николов.

По думите му износът за трети страни ще бъде силно стимулиран от слабата местна валута. Тези процеси няма да доведат до съществена промяна в икономическото развитие на България през 2015 г. , тъй като определящи са вътрешните фактори - нестабилността в редица сфери, както и бюджетните проблеми, е мнението на Александър Николов.

Лъчезар Богданов, управляващ съдружник в "Индъстри уоч", коментира за БТА, че обезценяването на валутите или така нареченото количествено улеснение, което Централните банки предприемат, цели освобождаването на банковия сектор от различни ценни книжа, най-вече държавни, като целта е да останат повече ликвидни средства за финансиране на икономиката.

"Твърде многото дълг както на ниво държави, така и в частния сектор, тежи върху това да се правят харчове. Логиката е да се облекчи дълга и да има повече ликвиден ресурс, който да бъде насочен към икономиката. ЕЦБ ще изкупи около 1 трилион и 100 млрд. евро от банковия сектор с надежда той да започне по-активно да финансира икономиката.

България не е част от еврозоната и тези мерки не се отнасят до български ДЦК. Доколкото най-големите банки в България са част от големи европейски банки това ще даде повече ресурс за инвестиции и у нас", смята Богданов.

Процесите с еврото, долара, швейцарския франк - всичко това ще ребалансира търговските отношения и относителните цени на стоките у нас, коментира Богданов. Стоките, внасяни от САЩ, Швейцария и други страни, в които се търгува с долари, ще поскъпнат, пък тези от ЕС - съответно ще поевтинеят.

Тези фирми, които изнасят на доларови пазари ще имат предимство, а които изнасят в ЕС - обратно. Най-зле ще са фирми, които разчитат на суровини, закупувани в долари. Всичко това ще доведе до преструктуриране на пазара, което ще засегне най-вече малките и средни фирми, както и домакинствата, прогнозира икономистът.

На макрониво - най-вече върху икономиката ни, ще повлияят ниските цени на петрола и дефлационните процеси, коментира Богданов

Той отбеляза, че за домакинствата и за фирмите това ще означава по-ниски разходи, за бюджета обаче - по-ниски приходи. Като цяло прогнозите на водещи финансови институции за икономическото развитие на страната ни през настоящата година остават предпазливи.

Според анализ на "Райфайзен рисърч" за страната ни, който бе представен по време на банковия форум Euromoney във Виена, растежът на България през 2015 г. ще бъде засегнат от колапса на Корпоративна търговска банка и ще бъде 1,2%.

Според анализаторите дефлационният натиск през тази година ще намалее и дори може да се очаква умерена инфлация, а кредитирането се очаква да нараства, продиктувано от понижението на лихвените нива и високата ликвидност в банковия сектор в страната.

Прогнозите на ЕК и на ЕБВР за икономическия растеж на страната ни през 2015 г. са по-песимистични - съответно за 0,6 и 0,8 процента от БВП, а Световната банка очаква растеж от 1,1% от БВП

От унгарската OTP Bank, която притежава ДСК, прогнозираха растеж от 0,6% през тази година.

Според техния анализ за страната ни ниският растеж, дефлацията и високата безработица са резултат от засегнатите от кризата сектори, които преди това са били двигатели на икономическия ни растеж, а именно - туристическия, строителен и финансов сектор.

Коментари 14
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

14 коментара
 
Блондинка в банката: - Здравейте, бих искала да отворя обща сметка... - С кого? - Все ми е едно... Важното да е с някой, който…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни

Последни

Повдигнаха две обвинения на Димитър Стоянов

Повдигнаха две обвинения на Димитър Стоянов

България Преди 2 часа

Спрямо обвиняемия е взета мярка за неотклонение „гаранция в пари“ в размер на 5000 лева

Прокуратура даде на съд Адриан Антонов

Прокуратура даде на съд Адриан Антонов

България Преди 3 часа

През януари тази година Антонов бе на свобода с мярка "подписка"

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

АЕЖ: МВР превиши правомощията си по случая с Димитър Стоянов

България Преди 5 часа

Според АЕЖ вътрешното министерство трябвало да публикува всички записи, а не част от тях

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Гражданите на ЕС с право на ремонт

Свят Преди 5 часа

Новите правила въвеждат засилено „право на ремонт“

Комисията за "Турски поток" прекрати заседанието си заради спорове за дневния ред

Комисията за "Турски поток" прекрати заседанието си заради спорове за дневния ред

България Преди 5 часа

Сабрутев отрече, че прекратяването му е по вина на ПП-ДБ

БГ фестивал в Йокохама

Български фестивал се проведе за втора поредна година в японския град Йокохама

България Преди 5 часа

Целта на събитието е да представи България като "привлекателна туристическа дестинация"

Министърът на труда и социалната политика Ивайло Иванов

Националният съвет за тристранно сътрудничество обсъжда обезщетенията при безработица

България Преди 6 часа

Предстои и избор на ротационни заместник-председатели на Националния съвет

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Започна излъчването на сериал за живота на кралица Максима

Свят Преди 6 часа

Първият епизод на телевизионната продукция "Максима" беше излъчен през уикенда

<p>Тодоров: Виждал съм Димитров пред кабинета на Рашков</p>

Петър Тодоров: Виждал съм Стефан Димитров пред кабинета на Бойко Рашков

България Преди 6 часа

По думите му е засичал в МВР и бащата Марин

Бабата на Габриела Славова: Моята внучка не е убийца

Бабата на Габриела Славова: Моята внучка не е убийца

България Преди 6 часа

Габриела Пеева остава в ареста

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

Десет партии и осем коалиции са подали документи за регистрация за изборите

България Преди 6 часа

От подалите документи до момента са регистрирани пет парти и две коалиции

Сградата, където се помещава СГС

Съдът остави Марин Димитров в ареста

България Преди 7 часа

Синът му Стефан Димитров и Петя Банкова също са окончателно в ареста

<p>Разкриха причината за рекордната градушка в Испания</p>

Какво причини градушката с големина на бейзболна топка в Испания

Свят Преди 7 часа

Заради гигантската градушка, връхлетяла Жирона, загина дете

<p>Какво се крие зад един от най-великите народи?</p>

Уникалната магия на персийската култура

Любопитно Преди 7 часа

Персийската култура е интересна, много различна и завладяваща, но какво всъщност знаем за нея?

Главчев официално стана и външен министър

Главчев официално стана и външен министър

България Преди 7 часа

В сградата на Министерство на външните работи Главчев проведе и работна среща с ръководния състав