М алък дял от потребителите (най-вече тези, които се отопляват на ток) консумират голяма част от електроенергията в България, но заради тях цените се задържат изкуствено ниски, а това обезкуражава инвестициите в енергийна ефективност, насърчава още по-високото потребление на електроенергия и прави бъдещи увеличения на цената почти невъзможни.
Тези изводи правят икономистите от Института за пазарна икономика (ИПИ) след изследване на потреблението на електроенергия от домакинствата, присъединени към мрежата на "ЕВН България Електроразпределение" в периода 2009-2014 г.
Данните бяха представени от Калоян Стайков.
Поддържането на изкуствено ниски цени на електроенергията за домакинствата традиционно се обосновава със "социалната поносимост" на цената, но липсват обективни аргументи в тази посока, смятат от ИПИ.
Освен от цената на електроенергията, сметките на домакинствата зависят и от тяхното потребление, отбеляза Стайков и добави, че за периода 2009-2014 г. средногодишният дял на домакинствата с ниско и средно потребление (до 500 киловатчаса месечно потребление) е около 85%, а консумираната от тях електроенергия - около 61%.
Делът на домакинствата с високо потребление (над 500 киловатчаса на месец) е около 15%, а консумираната от тях електроенергия - около 39%.
Борбата с бедността и подпомагането на уязвимите групи от обществото не е част от правомощията и задълженията на КЕВР, а трябва да е приоритет на Министерството на труда и социалната политика, категорични са от ИПИ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!