Д ържавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) не е решила много въпроси по отношениe на ЕРП-тата.
Това каза в интервю за Агенция "Фокус" икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Калоян Стайков във връзка с натрупаните задължения на ЕВН, "ЕнергоПро" и ЧЕЗ, заради които ДКЕВР ще решава дали да им отнема лицезите.
"Причината да се стигне до тази ситуация е, че в цените за периода 2012 -2013 г., не бяха включени разходи, които са направили ЕРП-тата за предишния ценови период и това са признати разходи от регулатора. ДКЕВР призна, че малко над 300 млн. лв. разходи за изкупуване на енергия от ВЕИ не са включено в ценовия период 2012 - 2013 г.”, обясни икономистът.
Той допълни, че при следващия ценови период 2013 – 2014 г. ДКЕВР отново е постановила, че освен онези над 300 милиона лева са се натрупали още средства, които трябва да бъдат изплатени, но и те не са влязли в цената за периода 2013 – 2014 г.
"В момента ЕРП-тата трябва да получат от НЕК за признати разходи от ДКЕВР малко над 400 млн. лв.
Това са задължения, които не влизат в новия ценови период и обещанията на министъра Драгомир Стойнев, че евентуално, ако бъдат доказани задълженията, тогава те могат да влязат в следващия ценови период, изглежда несериозно, защото това са задължения от отдавна – те не са от миналата година, не са нито изненадващи задължения", посочи Стайков.
Той посочи и още един проблем, който остава нерешен от енергийния регулатор.
"Прогнозните инсталирани ВЕИ мощности за 2012 г. силно се разминаха с това, което се случи, защото ДКЕВР изготвя цени на база на прогнози, които се подават от ЕРП-тата март месец 2012 г. Понеже тогава стана ясно, че ще има промени в Закона за възобновяеми енергийни източници, много от компаниите стресираха нещата така, че да се включат в мрежата преди да влязат в сила тези промени. Това стана имено през май – юни 2012 г.", обяснява икономистът.
По думите му поради разминаването между това, което ЕРП-тата изпращат като прогнозни количества към ДКЕВР и това, което се случва, ДКЕВР е постановила, че НЕК ще възстанови разходите на база прогнозни количества, които ЕРП-тата са дали, а не на реалните количества изкупена енергия.
"Стана ясно, че това ще доведе до фалит на ЕРП-тата, затова беше въведена такса „достъп” за производители на енергия от ВЕИ. През есента 2012 г. трябваше да компенсира разликата между това, което НЕК плаща и по-високото реализирано количество. След като тази такса отпада, ако се върне старият вариант, това означава НЕК да изкупува цялата енергия, произведена от ВЕИ.
Ако не се върне този вариант и НЕК продължи да изкупува само тази част, която ДКЕВР му е разрешила до 2012 г., тогава остава един дефицит, който няма откъде да се попълни, понеже вече я няма такса „достъп”. Това е още една въпросителна, която ДКЕВР не е изчистила”, каза още Калоян Стайков.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!