За българите вероятността за нов терористичен акт след кървавото нападение в Париж е много голяма, но в същото време те подхождат с известна апатия и небрежност към случващото се. Това показват резултатите от проучване на агенция ЕСТАТ и Vesti.bg, което обхвана 1228 интернет потребители.
У нас от терористичен акт се страхуват еднакво и християни, и мюсюлмани.
След събитията в Париж медиите буквално бълваха какви ли не сценарии за бъдещето на човечеството – ще продължат ли терористичните атаки, има ли нужда да се притесняваме за сигурността си и какво ще се случи с терористичната групировка „Ислямска държава в Ирак и Леванта“.
Според анкетираните тероризмът няма да се ограничи единствено до покушението над френските журналисти. 82% смятат, че терористичните атаки няма да спрат, а три четвърти от тях са сигурни, че в България е възможно да се извърши атентат.
Почти половината от анкетираните заявяват, че не се страхуват от тероризма, а над 60% няма да предприемат никакви превантивни мерки, за да подсигурят спокойствието си.
Последното не трябва да ни навежда на мисълта, че хората се чувстват сигурни, защото „родната полиция ги пази“. Напротив – близо 2/3 са подозрителни към бдителността на българските сили за сигурност.
Също така, би било наивно да мислим, че „щом в България има много мюсюлмани, значи сме в опасност“. Да, според 50% от анкетираните в момента вирее радикален ислям в страната, а за още по-голяма част от тях (82%) е възможно да се развие ислямски фундаментализъм, но интересното в случая е, че според проучването в еднаква степен българи и мюсюлмани се страхуват от евентуален терористичен акт.
Разтърсилото света убийство на журналисти от френския сатиричен вестник “Charlie Hebdo” се приема по различен начин от анкетираните. Фразата „Je suis Charlie“ („Аз съм Шарли“ на френски - фраза, станала нарицателно за солидарност и съпричаност към жертвите на тероризма) се оказа не толкова близка до българите, колкото в останалата част от Европа. Дали на шега или от лично раздразнение, малко над 40% от българите отговарят с противоположното „Je ne suis pas Charlie“ („Аз не съм Шарли“).
Публикуваните непосредствено след терористичния акт в Париж карикатури на пророка Мохамед предизвикват неодобрението на по-голямата част от анкетираните. Излишното „наливане на масло в огъня“ влияе и върху обособяването на „твърдо ядро“ на съпричастните към случилото се във Франция като едва 1/3 едновременно осъждат терористичния акт и одобряват действията на френския вестник.
„За голяма част от анкетираните (близо 86%) заплахата от извършване на терористичен акт в България е реална, но в никакъв случай това не означава, че атентатът в Париж е създал паника сред населението. Като че ли българинът очаква всичко и трудно се впечатлява от евентуална заплаха, а случващото се в света приема без уплаха и с известна доза недоверие“, коментира Ивалина Симеонова от ЕСТАТ.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!