В сички партии губят доверие от последните избори насам, но въпреки това предпочитат да поддържат статуквото, тъй като се страхуват, че при предсрочни избори ще влошат резултата си, смятат експерти от Лабораторията за управление на риска към НБУ, основана от Иван Костов.
В публикуван днес доклад те предупреждават, че поведението на партиите прави устойчиво сегашното състояние на недоверие и създава риск от
криза на обществената легитимност на всички политически институции в страната.
“Рискът от недоверие е висок за всички политически институции и това е причината те да не предприемат решителни действия”, се казва в доклада. Вместо това институциите “възпроизвеждат и поддържат състоянието на засилващо се недоверие към себе си”.
При съпоставка на социологическите данни през годините се оказва, че правителството на Орешарски е с ниво на доверие, съпоставимо с това на правителството на Луканов през 1990 г. и по-лошо от това на Борисов през 2013 г. при подаване на оставките им.
Наблюдавайки нивата на (не)доверие към политическите партии, Министерския съвет, Народното събрание и президента, експертите отчитат, че в резултат на продължителните протести се е формирало обществено мнение, което възприема и протеста като своеобразна политическа институция.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!