М етодите на терористите се промениха и сега с конвенционални средства - само с няколко калашника и бомби, приготвени с неща от кварталната железария, могат да се постигнат огромни резултати от гледна точка всяване на страх и паника.
За това трябва да сме готови, но се опасявам, че не сме съвсем готови, коментира тази сутрин в "Здравей, България" бившият директор на Националната разузнавателна служба Димо Гяуров.
Той даде конкретен пример с журналист, бивш служител на една от службите, който миналата седмица видял огромен пакет, оставен на улицата. След като полицаите пристигнали по подадения от него сигнал, обаче, вместо да се заемат със съмнителния пакет, те прекарали
половин час в установяване на самоличността му
"Това се случва след Париж. Говорим за тотална липса на подготвеност", коментира Гяуров, макар да призна, че нито една служба в света не може да е напълно подготвена за атентати от мащаба на парижките.
Според него засилването на контрола по границите и разполагането на патрулки на различни места са само хаотични временни мерки докато в нужна дългосрочна стратегия, която би дала резултат едва след няколко години.
Гяуров коментира и неподготвеността на българските граждани
за адекватна реакция. Той предложи медиите, службите и МВР да подемат образователна кампания за това на какво да обръща внимание човек, как да действа и т.н.
Гяуров даде пример с атентата в Бургас, при който по думите му е имало груби грешки от страна на службите (например смесването на потоците от туристи) и др. Същевременно самите израелски туристи са се усъмнили и са искали да попречат терористът да сложи раницата си в автобуса.
"Терористите плашат да отровят храната и водата ни.
Нека българите да обръщат внимание на това, че някой се върти около източници на храна и вода. Нека да вярват в полицията и да подават сигнали".
Димо Гяуров коментира като естествен и високия процент български граждани които смятат, че сме под заплаха като тази във Франция и я обвърза с недоверието в полицията и службите и липсата на подготовка на служителите да реагират в тежки ситуации.
"Политиците не трябва да злоупотребяват с обстановката. Опасявам се, че някой бил могъл да се опита
да ограничи граждански права, а това не бива да случва",
коментира още бившият шеф на разузнаването.
"В Брюксел се чува идеята да се ограничи правото на гражданите да носят оръжие, включително и ловно оръжие. Това е груба грешка. Притежаването на оръжие от граждани е форма на превенция", смята Гяуров.
Вижте целия разговор във видеото.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!