България е на 5-то място в ЕС по брой съдии
Източник: БГНЕС
10

Е дна от основните причини за проблемите в работата на съдебните органи в България е неравномерната им натовареност с дела, имаме обаче немалко съдии, прокурори и следователи, но едни от тях са пренатоварени, а други – бездействат, сочи проучване на MoveBG.

Най-натоварените съдии в Районния съд на София решават средно всеки по 80 дела на месец (4 на ден), тези във Варна – 56, а в най-слабо натоварените райони – 11 дела месечно.

Източник: MoveBG

Подобна е картината и по отношение на по-високите по клас съдилища – окръжните, където се гледат най-тежките престъпления, големите търговски дела, най-сложните казуси.

Източник: MoveBG

Натоварените съдии физически не могат да решават по, примерно, четири дела на ден и са силно мотивирани да намират варианти да ги отлагат. Като следствие, в Софийския градски съд дела се точат по над 10 години, като съдиите нямат вина за това, посочват от MoveBG.

От друга страна обаче, забавянето на едно дело може да докара на съдията или прокурора дисциплинарно наказание, като свръх натовареността не се брои за извинение. Това стимулира магистратите да понижават качеството на работата си, за да могат да се справят с непосилните срокове и брой дела. Те трябва да избират – да претупат едно дело или да отнесат санкция.

Всички искаме най-добрите юристи да работят за държавата – т.е. те да искат и да стават съдии, прокурори, следователи, както и да остават на работа след това. Това обаче е много трудно при това ниво на натоварване, особено в големите съдилища в областните градове. Когато трябва да жертваш почивните си дни и напълно да пренебрегнеш семейството и приятелите си, за да се справиш с натоварения график, може и да предпочетеш да смениш попрището.

Могат да се изброят и други вредни ефекти, но едно е сигурно – претоварването на магистратите не е в интерес на никого, освен на тези, които не искат да има правосъдие.

Причините

Вероятно всеки би предположил, че причината в някои съдилища да има недостиг на съдии е в липсата на пари. Как иначе бихме си обяснили факта, че не са назначени още магистрати и не са им осигурени сгради и други материални средства?

Всъщност, българската съдебна система е относително добре финансирана. По данни на Европейската комисия, България е на първо място в целия ЕС по публична дотация на съдебната власт като процент от БВП – 0.6%. Отделно към бюджета отиват съдебните такси и други приходи.

Данните на ЕК ни дават друг интересен факт – България е на 5-то място от целия ЕС по брой съдии: на всеки 100 хил. души от населението се падат по 30 съдии. Да, те са на последните места по заплащане, но ги има.

Очевидно трябва да търсим отговорите на въпроса защо са претоварени съдиите в най-големите съдилища другаде.

Лошо управление:

Когато имаш ресурс, но той е неправилно разпределен, от което страда системата, става ясно, че не я управляваш добре. Висшият съдебен съвет (ВСС) е органът, който е отговорен за това. Той трябва да знае и да предвижда натовареността на отделните съдилища. Този съвет може да съкращава щатове там, където не е натоварено, и да назначава нови магистрати, където има нужда от това.

Лошо деловодство:

„Деловодство“ е цялата организация, която се прави за организиране на съдебната администрация. Знаете ли, че, за да си извадиш копие от какъвто и да е документ, който се намира в папката по делото, трябва да напишеш молба до съответния съдия, той да я прочете и да ти позволи да си снимаш протокола от последното съдебно заседание, например. Тази практика едва ли помага за по-малкото натоварване на магистратите, да не говорим колко е неудобна за гражданите.

Липса на електронно правосъдие:

Пак по данни на ЕК можем да видим, че в 12 страни-членки на ЕС можеш да подадеш иск по електронен път във всеки съд, а в 11 други – само в някои от съдилищата.

В 5 държави няма такава възможност и една от тях е България. „Бяла лястовица“ и прецедент ще си остане „първото виртуално дело“, заведено в Административен съд – Бургас през 2009 г. Електронното правосъдие при всички положения ще облекчи магистратите, съдебната администрация, но най-вече нас, гражданите.

Недостатъчно стимулиране на ползването на алтернативни способи за решаване на спорове

Алтернативни способи за решаване на спорове са всички тези начини, по които можем да си решим проблема без да опираме до съд. Помиряване, арбитражи, посредничество, медиация и прочее интересни техники, чрез които можем да постигнем правда извънсъдебно. Българската държава обаче е на последно място сред страните от ЕС по стимулиране на гражданите да ползват алтернативни методи за решаване на спорове (данни на ЕК).

Обществото

Всички изброени проблеми на управлението на съдебната система не са единствените. Българското общество трябва да ги осъзнае и да участва в решаването им. Затова MoveBG призовава: Включи се с твоите усилия и подкрепа в каузата за популяризиране и извършване на реформа в съдебната система! Участвай в дискусията по темата "Как да постигнем добро и ефективно управление на съдебната власт?", която ще се проведе на 8 май. Всеки може да направи това чрез Фейсбук страницата "Право и ред: справедливост в пет стъпки", където може да сподели мнение, да зададе въпрос или да предложи решение.

Вижте още във видеото:

Коментари 10
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

10 коментара
 
Венчавка. Попът пита: - Ако има някой, който е против този брак, да говори или да замълчи завинаги? Чува се плах глас: - Ами, аз...…
Прочети целия
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Хърватия прие закон срещу високите цени

Хърватия прие закон срещу високите цени

Свят Преди 35 минути

Търговците ще трябва да показват сегашната и предишната цена на продукта

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Атака с нож при Мемориала на Холокоста в Берлин

Свят Преди 2 часа

Човек е нападнат от неизвестно лице

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Плашещо интелигентният нов чатбот Grok 3 на Илон Мъск

Технологии Преди 3 часа

Илон Мъск представи следващата версия на своя чатбот с изкуствен интелект. Но дали Grok 3 наистина е "най-интелигентният изкуствен интелект в света"? И какви цели преследва технологичният милиардер с xAI?

Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Историята е жестока: Най-абсурдните и нелепи смъртни случаи

Любопитно Преди 3 часа

Някои от изброените случаи направо предизвикват недоверие

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Мощна експлозия на Хаваите, тежко ранени (ВИДЕО)

Свят Преди 4 часа

Видеозапис от района показва, че експлозията е станала на открито, в близост до плувен басейн, а отломки са разпръснати чак до плажа

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Джорд Клуни с изненадващо признание, че кара трактор

Любопитно Преди 4 часа

Клуни като фермер и това не е заради роля?

Снимката е илюстративна

Отрязана ръка е открита до училище в Дъблин

Свят Преди 4 часа

Останките ще бъдат изследвани и ще бъде направен ДНК анализ

<p>Трюдо се подигра с Тръмп след победата на Канада над САЩ на хокей</p>

Словесни престрелки и хокей на лед: Канадският премиер се подигра с Тръмп след победата на Канада над САЩ

Свят Преди 4 часа

"Една суверенна държава не би трябвало да се страхува от тирания и фашизъм"

<p>Времето изглежда е на страната на Русия</p>

След близо 3 години война: Времето изглежда е на страната на Русия

Свят Преди 4 часа

Това, което Путин нарече „специална военна операция“, се превърна в най-големия конфликт в Европа след Втората световна война

Почина звезда от "Карате кид"

Почина звезда от "Карате кид"

Свят Преди 4 часа

Питър Джейсън почина на 80 години, оставяйки след себе си впечатляващо наследство с над 270 актьорски изпълнения в киното

Снимката е архивна: Украинският президент Володимир Зеленски даде интервю за Асошиейтед прес в Киев

Тръмп: Зеленски "много затруднява сключването на сделки"

Свят Преди 4 часа

Германският канцлер Олаф Шолц и украинският президент Володимир Зеленски разговаряха за „начините за постигане на справедлив мир в Украйна“, докато Вашингтон настояваше за преговори с Москва

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Мадона обвини Тръмп, че си е присвоил титлата „крал“

Свят Преди 5 часа

Тръмп се провъзгласи на шега за крал под послание, с което в социалната си мрежа се похвали с офанзивата на неговото правителство срещу премахването на тол таксите в Ню Йорк

<p>Кметът на Дупница:&nbsp;Институциите, издирващи&nbsp;Ивана, дължат отговори</p>

Кметът на Дупница за изчезналата Ивана: Институциите, работещи по темата, дължат отговори

България Преди 5 часа

Дангов добави, че година след изчезването на детето няма отговори на много въпроси

Задържаха руснак, планирал нападение в Берлин

Задържаха руснак, планирал нападение в Берлин

Свят Преди 5 часа

Той настанен в следствен арест

Пакистан ликвидира бунтовници в скривалище в някогашен бастион на талибаните

Пакистан ликвидира бунтовници в скривалище в някогашен бастион на талибаните

Свят Преди 5 часа

Операцията беше в Карак, област в Северозападната гранична провинция (Хайбер-Пахтунхва), която е до Афганистан

Мерц: Европа трябва да се подготви Тръмп да изостави защитата на НАТО

Мерц: Европа трябва да се подготви Тръмп да изостави защитата на НАТО

Свят Преди 5 часа

Мерц подчерта, че Германия трябва също така да обмисли много сериозно дали да се включи под ядрения чадър на другите две ядрени сили в НАТО