От събота, когато в центъра на Кайро започна нова вълна от протести срещу управляващия Висш военен съвет в Египет, до днес при сблъсъци между демонстранти и силите на реда са били убити най-малко 20 души, предаде ДПА.
Агенцията се позовава на официално съобщение на египетското министерство на здравеопазването.
Представител от каирската централна морга обаче съобщи, че от петък до днес в моргата са били докарани 33 тела на убити при сблъсъците в столицата. Повечето имали рани от куршуми.
Още 425 души са ранени, някои от тях са в критично състояние.
В събота срещу неделя сблъсъци с ранени и убити имаше и в Александрия и Суец. Това са най-кървавите протести след свалянето на Хосни Мубарак от власт, отбелязва Ройтерс.
Тази сутрин полицията в Кайро предприе
нов опит да прогони демонстрантите
от лагера им на централния площад "Тахрир".
Силите на реда използваха сълзотворен газ и нападнаха полева болница.
Протестиращите пък натрошиха уличната настилка и хвърляха бетонни късове срещу полицаите.
По-късно през деня генерал Саид Абас, помощник на ръководителя на Централното командване, заяви пред протестиращите, че
египетската армия
разрешава официално всякакви мирни демонстрации
на "Тахрир", ако те не вредят на интересите на Египет.
Армията ще защитава министерството на вътрешните работи, но няма да доближава пл. "Тахрир", каза генералът.
Военните се появиха по улиците на Кайро, за да бранят вътрешното министерство, а не да разгонват демонстрантите от площада, посочи той. Армията не отиде на площада, а протестиращите дойдоха пред министерството. Демонстрантите имат право да протестират, но ние сме длъжни да стоим между тях и вътрешното министерство, отбеляза ген. Абас. Той обясни, че министерството е поискало официално защита от армията. Подобна защита би била предложена и на протестиращите на площада, ако те поискат това, допълни той.
Египетският министър на културата Емад Абу Гази подаде оставка в знак на протест срещу реакцията на правителството на насилията между демонстранти и силите на реда, съобщи официалната египетска агенция Мена, цитирана от АФП.
Само седмица преди парламентарните избори египтяните поискаха спешно
да бъде съставено правителство на националното спасение,
съобщава днес на първа страница излизащият в Лондон арабски вестник "Аш Шарк ал аусат".
Декларация, изготвена от 68 политически и обществени дейци и 11 души от младежите революционери, бе предадена на генерал Мохамад Хусейн Тантауи, главнокомандващ въоръжените сили на Египет.
Тя съдържа шест основни искания за излизане от настоящата криза, първото от които е правителството на националното спасение да се ползва с всички съответни правомощия и да ръководи съставянето на новата конституция, пише арабското издание.
Междувременни дипломат номер едно на ЕС
Катрин Аштън призова временните военни власти в Египет да прекратят насилието
срещу протестиращите и да гарантират демократичен преход след свалянето на Хосни Мубарак през февруари, предаде Ройтерс.
Насилието в Египет е водеща тема за западните издания днес. Повтаря се 12 февруари, пише вестник "Ню Йорк таймс", визирайки революцията по-рано тази година в Египет, при която от власт беше свален Мубарак. Египтяните поискаха край на военния режим, който отвърна на искането им с вълна от насилие. Но това насилие само прави настоящата революция още по-силна и след всеки потушен със сила протест по площадите излизат двойно повече хора.
Размириците в Египет направиха още по-силни страховете за парламентарните избори, пише вестник "Либерасион".
Представители на военните увериха, че изборите ще се произведат, както е планирано. Редица политически фигури призоваха за допълнително отсрочване на вота. Те предлагат освен това първо да се избере учредително събрание, после да се произведат президентски избори, а накрая да има избори за обикновен парламент. Военните пък решиха да отложат президентския вот за по-нататък и това само засили притесненията, че те
всъщност не искат да се отказват от управлението,
допълва френският вестник.
Подобен извод прави и вестник "Монд". Висшият военен съвет на Египет представи в началото на месеца предложение за промяна в конституцията, предоставящо му изключителна власт при управлението на икономическите дела и бюджета на страната. Тази промяна трябваше да бъде обсъдена с либералите и ислямистите, но преговорите бяха прекратени. Точно затова редица политически сили организираха протеста в петък, след който започна вълната от демонстрации и насилие през уикенда.
В събота вечерта агенция Мена съобщи, че военните все пак променили два члена на предложената конституционна поправка, породили най-големи критики, допълва вестник "Монд".
Втора революция се очертава в Египет,
отбелязва вестник "Фигаро". Народът недоволства, че за девет месеца в страната няма никакви промени и иска правителство на националното съгласие. Протестиращите настояват и да се сложи край на практиката цивилни да бъдат съдени от военни съдилища - нещо, което военните управници бяха обещали да отменят.
Площад "Тахрир" отново ври и кипи, отбелязва вестник "Дейли телеграф". Протестите там са по-малки по численост, отколкото тези в разгара на революцията, свалила от власт Мубарак, но жестокостта на насилието, с което те бяха потушени и фактът, че демонстрациите се разпространиха и в Александрия и Суец, които бяха на фронтовата линия на февруарската революция, показа колко нестабилна е обстановката в страната, допълва вестникът.
Девет месеца след революцията Кайро отново е във война, пише вестник "Индипендънт". Сцените, разиграли се на площад "Тахрир", неравната конфронтация между протестиращите и силите за сигурност навяха мрачни спомени за последните дни от режима на Хосни Мубарак, допълва изданието.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!