Контактната група за Либия създаде специален фонд за финансиране на бунтовниците и се обяви за засилване на натиска върху режима на Муамар Кадафи.
Контактната група за Либия бе създадена на среща в Лондон през март. Първото заседание на групата се състоя през април в катарската столица Доха. На днешната втора среща в Рим се събраха представители на 22 държави и 6 международни организации, сред които ООН, НАТО и Арабската лига.
В приета в Рим декларация се посочва, че страните от групата признават Преходния национален съвет за легитимен представител на Либия и от това се подразбира възможността той да използва за хуманитарни цели либийските активи, замразени в различни държави.
Специалният фонд за финансиране на либийските бунтовници вече е дефиниран подробно, което ще позволи да бъде активиран до няколко седмици, съобщи след края на срещата френският министър на външните работи Ален Жупе.
Италианският му колега Франко Фратини уточни, че до момента са събрани 250 млн. долара хуманитарна помощ за Либия.
Кувейт обяви, че ще предостави на либийските бунтовници 180 млн. долара. Катар обеща да им отпусне помощ в размер на 400-500 млн. долара.
Контактната група се обяви за засилване на политическия, военния и икономическия натиск върху режима на Кадафи.
Освен военната операция е необходимо да се прибегне и до други инструменти за натиск, призова френският външен министър Ален Жупе.
В отговор говорител на либийското правителство осъди призива на контактната група Кадафи да подаде оставка. Този апел "не е морален, законен и логичен", каза той.
На фона на заключителната декларация на срещата, разделенията в контактната група по въпроса за провежданата от НАТО военна операция в Либия остават.
Арабската лига и Африканският съюз продължават да настояват за политическо решение на конфликта под егидата на ООН. Мнозина наблюдатели коментират, че ситуацията в Либия е в задънена улица - седем седмици след началото на натовските бомбардировки.
Британският външен министър Уилям Хейг призова за засилване на военната кампания в Либия. Не бива обаче да въоръжаваме бунтовниците, предупреди в същото време той.
Хейг съобщи, че на днешната среща на контактната група за Либия е било постигнато съгласие за засилване на икономическия натиск върху режима на Кадафи, за да не може да изнася петрол и да внася рафинирани петролни продукти.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че Анкара е предложила план за примирие в Либия, включващ седемдневен период за прилагане, преди да се пристъпи към фазата на политически преход.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!