Хората по света започват да си приличат все повече. Използват едни и същи маркови продукти, носят еднакви дрехи.
В една част от нашето ежедневие обаче глобализацията не успява да се намеси: начинът, по който чистим, пише "Дойче веле".
Корнелиус Босерс е етнолог, но не по собствено желание и не в истинския смисъл на думата.
Той продава парцали, четки, метли, гъби, кофи и прахосмукачки в 70 страни по света.
50 продуктови мениджъри подкрепят Босерс в начинанието му да открие междукултурните различия в начина на чистене, за да обслужва различните нации пълноценно.
Чистите ли по немски?
Добрата новина за германците гласи: хората във Федералната република са перфектните чистачи, казва Босерс.
Средно веднъж на седмица германецът чисти основно своя дом и двор. Повечето германци предпочитат четката с "рошав" парцал.
Една швейцарска фирма дори използва в рекламата си следната фраза: "Чистите ли по немски?".
Докато германците смятат мокета за нехигиеничен, във Великобритания това е най-обичаният вид подова настилка.
Англичаните чистят мокета си предимно с прахосмукачка, което пък обяснява факта, че парцалът за под липсва в повечето домакинства.
Точно както и при американците. В САЩ хората се гнусят от мръсната вода в кофите и легените, установява един от асистентите на Корнелиус Босерс.
Американецът се опитва да избегне какъвто и да било контакт с вода за чистене. Парцалите си жителите на Щатите изплакват главно в мивката, а не в кофа.
Точно затова фирмата на Босерс предлага на домакините в САЩ специално разработена четка с парцал, който се изстисква автоматично и така спестява фаталния допир с мръсната вода.
Подобен парцал обаче въобще не се купува в американските квартали, населени предимно от латиноамериканци.
Те, както и повечето южноевропейци, чистят с парцали, обилно напоени с вода от кофата за чистене. Скандинавците пък само леко навлажняват парцала.
В Испания най-важното за чистачите е навсякъде да мирише обилно на хлор. Това, което отблъсква повечето германци, се оказва в Испания признак за чисто жилище.
Силно "ухаещите" химикали са търсени и в арабските страни. Там няколко пъти на ден подът се залива с вода, пълна с химикали, а остатъкът се излива през... балкона.
Но защо различните нации чистят по различен начин? Защото тънкостите на чистенето се учат от майката.
Чистенето е женска работа?
Така междукултурните различия се предават от поколение на поколение.Все пак има и една прилика: чистенето е женска работа, казват всички.
Това обаче не се дължи на липсващи домакински качества у мъжа, а по-скоро на нежелание.
Защото хване ли веднъж четката, мъжът чисти дори по-добре от жената, казва от опит Корнелиус Босерс.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!