Д о 2020 г. лекарите трябва да започнат да използват „умни“ спринцовки, които ще се чупят веднага след еднократна употреба, съобщи Световната здравна организация (СЗО), цитирана от Би Би Си.
Над два милиона души годишно се заразяват с различни болести – включително ХИВ и хепатит – заради повторно или многократно използване на спринцовки.
Новите спринцовки ще са по-скъпи, но ще излизат по-евтино, отколкото лечението на тези разпространяващи се заболявания, допълват от СЗО.
Организацията публикува нови директиви за инжекциите, преценявайки, че милиони хора могат да бъдат защитени срещу предавани чрез рисково инжектиране инфекции, ако програмите за здравни грижи ползват спринцовки за еднократна употреба, допълва Франс прес.
Резултатите от изследване от 2014 г. сочат, че близо 1,7 милиона души са се заразили с вируса на хепатит В, 315 000 души – с вируса на хепатит С, а 33 800 – с вируса ХИВ в резултат на рисково инжектиране.
Трябва не само да се използват спринцовки за еднократна употреба, но и да се ограничи прекаленият брой на инжекциите, за да се намали рискът от инфекция, отбелязва СЗО.
Всяка година се поставят 16 милиарда инжекции. Около 5 на сто от тях са ваксини, а други 5 на сто се използват за кръвопреливане. Останалите 90 на сто са мускулни или подкожни инжекции за приемане на лекарства.
В редица случаи тези инжекции не са необходими и е възможно да бъдат заменени с лекарства под формата на хапчета.
Според д-р Едуард Кели от СЗО, в много страни хората просто очакват да им бъде поставена инжекция, защото смятат, че това е най-ефикасното лечение.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!