92% от българските деца между 9 и 16 години
използват интернет.
51% от сърфиращите в тази възраст имат профил в
социална мрежа, а при една трета от тях личната информация може да бъде
видяна от всеки.
Това показва представителното изследване "EU Kids Online: Рискове и сигурност в
Интернет", проведено от London School of Economics с подкрепата на
Европейския съюз.
Оказва се, че мнозинството от родителите на 9-16
годишните интернет потребители в България подценяват рисковете, на
които са изложени техните деца.
Днешният Ден за безопасен Интернет се отбелязва от 2004 г. по
инициатива на европейската мрежа от центрове за безопасен "Интернет
Инсейф (Insafe)".
По този повод заместник-министърът на транспорта,
информационните технологии и съобщенията Първан Русинов участва в
образователна игра за безопасен интернет заедно с възпитаници на 51-во
СОУ "Елисавета Багряна" в София.
Тази година по-голям процент тинейджъри в Европа са получили съобщение от непознат в сравнение с 2010 г., сочи европейско проучване на Майкрософт от януари 2011 г.
Според него 65% от родителите са убедени, че децата им взимат нужните мерки за защита на информацията, която споделят в онлайн пространството, в сравнение с 59% през 2010 г.
Една десета от тийнейджърите, които са получавали съобщения от непознати в мрежата, са били изплашени от съобщението, а 11% са били притеснени. 18% от подрастващите казват, че в интернет не се притесняват да споделят тайни, които не биха казали извън онлайн средата.
23% от тийнейджърите нямат нищо против да станат приятели с възрастни във виртуалното пространство, което е нещо, което не биха направили в реалния живот. Почти 70% от тийнейджърите заявяват, че се е случвало да изтрият линковете от сайтове, които посещават, за да ги прикрият от родителите си, а 17% от тийнейджърите казват, че винаги изтриват линковете след като приключат работата си в мрежата.
Близо 40% от младежите влизат в интернет сайтове и играят игри, за които не биха получили одобрение от родителите си.
Почти 70% от родителите предприемат действия за предотвратяване на достъпа на децата си до сайтове със съдържание за възрастни, а повече от една трета от родителите признават, че не следят действията на децата си в мрежата и не следят каква информация споделят там. 87% от родителите са разговаряли с децата си за потенциалните онлайн опасности, което е по-висок процент от родителите, които са разговаряли с децата си на сексуална тематика.
Според 91% от родителите, провеждането на разговор с децата им за тяхната онлайн безопасност е еднакво важно или по-важно от провеждане на разговор на сексуална тематика. Половината от запитаните родители отговарят, че информираността им за интернет е ниска, а 44% от родителите не знаят дали децата им използват опциите за ограничаване на видимостта на информацията, която споделят в профилите си в социалните мрежи.
По данни от проучването 39% от младежите признават, че посещават сайтове или играят игри, които родителите им не биха одобрили, а 67% от тийнейджърите са споделили, че умишлено изтриват линковете към сайтовете, в които влизат, с цел да прикрият това, което правят онлайн.
Почти половината от участвалите в проучването тинейджъри заявяват, че са лъгали за възрастта си в Интернет; повече от една трета от тези, които са получили съобщение от непознат, са отговорили, а само 4% от говорилите с непознат в мрежата са споделили с родител или учител.
Тази година по-голям процент - или 75%, от тинейджърите в сравнение с 63% през 2010 г. са получили съобщение от непознат, но по-малко са отговорили (37% в сравнение с 46% през 2010 г.), което показва, че има смисъл от разговорите на тази тема, както и от информационните кампании, коментира Георги Ранделов - изпълнителен директор на Майкрософт България, по повод представянето на Европейско проучване в 11 държави на Стария континент, по случай Деня за безопасен Интернет - 8 февруари.
Всяко второ дете лъже за възрастта си в интернет
92% от децата между 9 и 16 години използват интернет, а по-голямата част от родителите подценяват рисковете
8 февруари 2011, 18:02
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!