Софтуерната индустрия, която през последните години усеща огромен недостиг на квалифицирани кадри, изработи Стратегически изисквания за реформа на образователната система.
Документът беше представен на пресконференция днес от българския технологичен бранш, в която участваха представители на Българската асоциация на софтуерните компании, Българска уеб асоциация, БАИТ и други.
По предвиждания на компаниите от сектора към 2015 г. ще има недостиг от над 20 хил. софтуерни специалисти.
Освен това, според представителите на бранша, образованието бележи тревожен спад на качеството си, като процентът на функционална неграмотност е много висок.
Софтуерната индустрия може да стане сравнима с туризма при много по-висока добавена стойност само за 10 години, ако се реши въпроса с острия дефицит на кадри и качеството на образование, посочват от бранша и настояват за фундаментална образователна реформа.
В стратегията са определени 18 базови и 32 комплексни компетентности, които са универсални и трябва да се "вградят" във всички учебни предмети през целия цикъл на обучение - от детската градина.
Всички студенти трябва да знаят български език, защото днешните студенти не могат да пишат, а английският език да стане задължителен за висшето образование и да се доказва с международните тестове като Тойфел, заяви Явор Джонев, председател на работната група, изготвила стратегията за реформа.
По думите му през последните 20 години образованието се е отказало да възпитава и да изгражда ценности на достойни граждани у учащите.
Според авторите на стратегията няма връзка между реалните нужди на икономиката и образователната система, затова те предлагат наред със знанията и уменията, да се заложи на изграждането на нагласи, лични ценности и практикуването.
Стратегията за образователна реформа предлага на първо място да се припознае изграждането на икономика на знанието като национален приоритет от всички политически сили.
Предвидено е още създаването на Национален съвет за реформа, като тази промяна да е с адекватно финансиране на училищното образование.
Според софтуерните специалисти, всички тези мерки са изключително важни за предотвратяването на криза с липса на достатъчно кадри не само в техния сектор, тъй като прогнозите сочат, че поради демографския спад, през 2020 г. на пазара на труда ще излязат с около 80 хил. души по-малко, а едновременно с това много хора ще се пенсионират.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!