Гуриев каза пред Асошиейтед прес, че с емигрирането ще избегне натиска заради новото криминално разследване около бившия олигарх Михаил Ходорковски, който е в затвора.
В първото си интервю след своя еднопосочен полет до Париж на 30 април икономистът заяви, че се страхува да не сподели съдбата на свидетелите по двете предишни следствия срещу Ходорковски.
Впоследствие тези свидетели са били осъдени и са починали в затвора.
През март т.г. в дома на Гуриев е бил направен обиск. Преди това в качеството си на назначен от правителството експерт, той е заявил, че няма правни основания за присъдите срещу изпратения в затвора и на каторга бивш милионер Ходорковски.
От 2005 г. до емигрирането си Сергей Гуриев ръководеше Новата икономическа школа в Москва.
Той е роден през 1971 г. във Владикавказ, по националност е осетинец. Доктор на икономическите науки и кандидат на физико-математическите науки. Завършил е Московския държавен университет и е бил на стаж в Масачузетския технологичен институт в САЩ.
Специалист по теория на договорите, корпоративното управление, трудовата мобилност, икономическата теория на политиката и институционалната икономика.
Още през 2008 г. той влезе в конфликт с Путин, когато заяви, че увеличаващите се цени са най-големият повод за безпокойство на руснаците, макар и още да не се е стигнало до протести. "Страхувайки се от финансови смутове, хората предпочитат да харчат пари, отколкото да спестяват, особено когато реалните лихвени проценти са с отрицателни стойности", каза тогава Гуриев.
И приведе данни, според които възприемането на свързваната с Путин стабилност се оказва крехко. Проучване на руската средна класа по онова време показало, че половината анкетирани не намират ситуацията за стабилна.
Въпреки нарастването на реалните доходи, хората в Русия имат усещането, че животът им не се подобрява. Огромното мнозинство се чувстват уязвими от произвола на корумпираните държавни агенции.
В началото на 2009 г. Сергей Гуриев каза, че в Русия понятията причина и взаимовръзка са объркани."Съществува усещането, че Горбачов и Елцин се съюзиха със Запада и се провалиха. Путин беше антизападен и постигна добри резултати. Излиза, че като си против Запада, живееш по-добре. Но това грешна преценка", обясни Гуриев.
В края на ноември 2012 г. в интервю пред Гуриев милиардерът филантроп Джордж Сорос посочи засилването на репресиите срещу гражданското общество в Русия., а малко по-късно заяви, че е по-добре за бизнесмените да се въздържат да инвестират в руската икономика. "Това е икономика в разруха, която Путин води в грешна посока", каза Сорос.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!