В четвъртък руските вестници реагираха със смесица от шок и възмущение, след като в сряда стойността на рублата падна под 114 за долар, което е най-лошото ѝ представяне от март 2022 г. насам.
Правителственият вестник „Российская газета“ излезе със заглавие „Паническа атака за руския валутен пазар“, а московският всекидневник „Московский комсомолец“ съобщи: „Рублата се срина“.
В най-ниската си точка в сряда рублата почти достигна 113 за долар, което накара Руската централна банка да обяви, че ще спре всички покупки на чуждестранна валута до края на 2024 г. и ще продава китайски юани в опит да я подкрепи. Ходът беше частично успешен и в четвъртък рублата се повиши до малко под 108 за долар, макар че остана значително по-слаба от регистрираните в началото на седмицата 104 пункта.
Руският бизнес вестник „Комерсант“ обяснява този срив „до голяма степен“ със „санкциите на САЩ срещу руските финансови институции, най-вече срещу "Газпромбанк", чрез която европейските страни извършват плащания за руския газ по тръбопроводите“.
"Положението с държавния бюджет е несъмнено сложно"
На 21 ноември Министерството на финансите на САЩ обяви нови санкции срещу десетки руски банки, които преди това са били използвани за международни плащания, включително "Газпромбанк". Според „Файненшъл таймс“ преди това САЩ са избягвали да санкционират "Газпромбанк", за да могат европейските държави да продължат да плащат за доставките на газ от Русия.
Влиятелният руски всекидневник „Независимая газета“ съобщи, че „от началото на ноември рублата е поевтиняла с повече от 11% спрямо долара“.
Ruble 'Panic Attack'—Putin Faces Gloomy Russian Headlines
— Jerry Lacay (@JerryLacay) November 29, 2024
https://t.co/pp7QnEcgiB
В него се казва: „Това е не само значително, но и впечатляващо бързо влошаване на положението на рублата, което се превръща в статистически важен инфлационен фактор с отрицателни последици за вътрешния пазар.“ Вестникът обаче отбелязва и че руският министър на финансите Антон Силуанов гледа от положителната страна, като твърди, че отслабената рубла може да стимулира износа на страната.
Друг руски бизнес вестник - „РБК Дейли“, отбеляза, че централната банка на страната „може да използва своя принципен инструмент - повишаване на лихвените проценти“.
Руската централна банка повиши основните си лихвени проценти до 21% през октомври, тъй като се опитва да контролира трайно високата инфлация, резултат от огромните държавни разходи за войната в Украйна и увеличението на заплатите в някои сектори.
По данни на Росстат, националния статистически орган на Русия, през лятото руската инфлация достигна най-високата си стойност от над девет процента, но през октомври тя спадна до 8,5 процента.
Стойността на рублата се срина непосредствено след нахлуването на Русия в Украйна на 22 февруари 2022 г. - от предвоенната стойност от около 75 долара до близо 134 долара на 11 март. След това тя се възстанови значително, преди да започне нов бавен спад. Рублата е особено силно засегната от началото на септември, като кулминацията е частичният ѝ срив на 27 ноември.
През септември The Wall Street Journal съобщи, че един милион души са били убити или ранени във войната, откакто руският президент Владимир Путин нареди нахлуването си в Украйна през февруари 2022 г.
* Във видеото: Делчев: Плащането в рубли на руски газ може да се окаже форма на ембарго по отношение на износа
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!